7 років тюрми для Стерненка: за що посадили одеського активіста
7 років і 3 місяці ув'язнення з конфіскацією половини майна для колишнього лідера одеського «Правого сектору» Сергія Стерненка — такий вирок виніс Приморський суд Одеси. Суддя зачитував його під крики «Ганьба!», а вивозили Стерненка через запасний виїзд, оскільки будівлю блокували активісти. Того ж вечора в кількох містах відбулися акції протесту.hromadske пояснює, за що засудили Стерненка.
Зброя, напад та викрадення людини
Тож за що саме засудили Стерненка? Нині розслідується кілька кримінальних справ, у яких фігурує активіст. Вирок, за яким напередодні Стерненко отримав 7 років, — це справа про викрадення й катування керівника одеського осередку проросійської партії «Родіна» Сергія Щербича у квітні 2015 року.
Згідно з матеріалами справи, група людей разом зі Стерненком викрала й вивезла Щербича в невідомому напрямку з мішком на голові. Також, за матеріалами справи, Стерненко кілька разів вистрілив у Щербича з травматичної зброї.
Викрадачі били Щербича та вимагали відмовитися від мандату депутата Одеської райради. Як йдеться в матеріалах справи — ще й забрали дозвіл на носіння пістолету, банківську картку та 300 гривень.
За цим епізодом щодо Стерненка відкрили справу за трьома статтями Кримінального кодексу: частина 2 статті 187 — напад з метою заволодіння чужим майном, пов’язаний із застосуванням насильства; частина 2 статті 146 — викрадення людини та незаконне позбавлення волі; частина 1 статті 263 — незаконне носіння, зберігання та придбання зброї.
Вирок суд виніс за двома статтями: про напад з метою заволодіння майном і незаконне носіння зброї. У сумі покарання за цими статтями суд ув’язнив Стерненка на сім років і три місяці. За статтею про викрадення людини строк притягнення до відповідальності закінчився, йдеться в обвинувальному акті.
Сам Стерненко минулого року заявляв, що не був знайомий із Щербичем і не контактував з ним.
Маловідомий фігурант, який організував зустріч
Інший фігурант справи, про якого за прізвищем Стерненка мало хто згадує, — Руслан Демчук. Напередодні він так само, як і Стерненко, отримав 7 років і 3 місяці ув’язнення з конфіскацією половини майна.
Хто такий Демчук і яка його роль у справі? За даними слідства, саме Демчук призначив Щербичу зустріч, під час якої останнього викрали.
Як каже Щербич, він був знайомий з активістами. А зустрілися вони, щоб обговорити «депутатську діяльність». У матеріалах справи йдеться, що в день викрадення, коли Щербич сів у машину, за кермом якої був Демчук, то Стерненко сидів на передньому пасажирському сидінні.
Під час винесення вироку суд узяв до уваги те, що Демчук уже неодноразово притягався до кримінальної відповідальності та має непогашену судимість — це все суд вважає обтяжливими обставинами.
А судді хто?
До судді Віктора Попревича, який виніс вирок Стерненку, теж виникає багато питань. Як пише Центр протидії корупції, щодо судді відкривалися дисциплінарні провадження: той начебто забув задекларувати «Мерседес» та квартиру дружини в окупованому кримському Партеніті. Але Вища рада правосуддя звільнити Попревича відмовилась.
У 2019 році Попревич ухвалив рішення відпустити з-під варти ексдиректора дитячого табору «Вікторія», де під час пожежі загинуло троє дітей.
Як повідомляє фундація Dejure, суддя Попревич писав свої офіційні рішення російською мовою, а понад 2 тисячі рішень узагалі не оприлюднив.
Крім того, в ЦПК додають, що Попревич раніше працював у Донецьку, де оздобив вхід до свого будинку бюстами Сталіна та Леніна.
Інші справи Стерненка
Стосовно Стерненка відкрито ще кілька справ. Окрім викрадення, його звинувачують у зіткненнях в міському саду Одеси в 2017 році, де постраждав тодішній начальник Одеської поліції Дмитро Головін, а також у сприянні збуту наркотиків та в перевищенні самооборони, що призвело до смерті людини.
Найгучнішою є саме остання. У травні 2018 року на Стерненка втретє напали біля його будинку в Одесі. Під час нападу Стерненко поранив одного з нападників, Івана Кузнєцова. Від отриманих ножових поранень той помер.
Сам Стерненко каже, що не мав на меті нікого вбивати, а лише захищався від нападників та хотів їх затримати. Слідство наполягає, що він перевищив межі необхідної самооборони.