«Вічно покритий ганьбою день»: 75 років нападу на Перл-Гарбор
На Гаваях відзначають 75—ті роковини нападу Японської імперії на Перл—Гарбор. Святкування відбуваються за участю останніх ветеранів Другої світової, які пережили несподівану атаку. Проходить воно за нової невизначеності у відносинах США та Японії.
Раптова атака японського морського флоту на військову базу США 7 грудня 1941 року забрала життя понад 2 тисяч американських громадян, ще тисячі людей зазнали поранень.
Через напад за участю бомбардувальників, винищувачів і підводних човнів Японська імперія мала намір знищити американські сили в Тихоокеанському регіоні – і унеможливити таким чином втручання Сполучених Штатів у Другу світову війну.
Та натомість напад на підконтрольний США гавайський острів Оаху став причиною для входу американців у збройний конфлікт світового масштабу.
США оголосили Японії війну наступного дня. Таким чином держава відмовилася від принципу невтручання, що десятиліттями визначав її зовнішню політику, – і приєдналася до антигітлерівської коаліції.
Американський лінкор у вогні, фото Wikipedia
Американський президент Франклін Рузвельт назвав день нападу на Перл-Гарбор «днем, який вічно буде покритий ганьбою». За рішенням Токійського судового процесу, атаку на американську військову базу визнали воєнним злочином – оскільки вона відбулася без попереднього оголошення війни.
Поблизу гавані Перл-Гарбор нині пришвартовано лінкор «Міссурі» – корабель, на якому 2 вересня 1945 року Японія підписала Акт капітуляції, визнавши поразку в Другій світовій.
Лінкор «Міссурі», фото Wikipedia
У грудні прем’єр-міністр Сіндзо Абе стане першим японським лідером, який відвідає Перл-Гарбор. Утім, джерела в японському уряді стверджують, що Абе не має наміру вибачатися за напад.
У травні 2016 року Барак Обама став першим американським президентом, що відвідав японське місто Хіросима. У 1945 році воно критично постраждало від бомбардування ядерною бомбою американськими військами. Господар Білого дому присвятив свій візит пам’яті всім жертв Другої світової і поклав вінок до меморіалу ядерної трагедії. Проте офіційне вибачення Обама японському народу не висловив.
Після Другої світової Сполучені Штати стали стратегічним партнером Японії: США є гарантом безпеки колишньої імперії, нині на території Японії розташовано вісім американських військових баз, зокрема база на острові Окінава з 26 тисячами військового персоналу.
Невизначеність у стосунках між державами з’явилася після обрання новим президентом США Дональда Трампа.
Наступник Барака Обами заявляв під час передвиборчої кампанії про те, що союзники Сполучених Штатів повинні самі дбати про свою безпеку; крім того він не виключaв імовірності передання Японії технології ядерної зброї.
7 грудня – державний день жалоби в Сполучених Штатах.