79-річна жінка хотіла відсудити компенсацію за отруєння землі хімікатами під час В’єтнамської війни. Суд відмовив

Суд французького міста Еврі, що в передмісті Парижа, відмовився розглядати позов до низки агрокомпаній. Жінка звинувачувала їх у постачанні компонентів для хімікату «Агент Оранж», що використовувався американськими військами для знищення рослинності, у якій ховалися в’єтнамські війська.

Про це повідомляє AFP з посиланням на судові документи.

Позов подала 79-річна жінка французько-в’єтнамського походження Тран То Нга, яка протягом 1955-1975 років працювала воєнною кореспонденткою і, серед іншого, висвітлювала В’єтнамську війну. У заяві вона перелічила 14 агрохімічних компаній, зокрема Bayer-Monsanto та Dow Chemical, які, на її думку, причетні до виробництва «Агента Оранж».

«Агент Оранж» — це суміш хімічні сполуки, які спричиняють опадання листя з рослиндефоліантів та хімічні препарати (або їхні композиції), що використовуються для боротьби з небажаною рослинністюгербіцидів, яку в 1962-1971 роках американські бомбардувальники скидали у В’єтнамі та Лаосі для позбавлення тамтешніх військ прикриття. Але хімікат також завдав шкоди кільком мільйонам цивільних, зокрема, за оцінками в’єтнамської сторони, призвів до народження 150 тисяч дітей із вродженими вадами.

У своєму позові, поданому ще у 2014 році, Тран То Нга стверджувала, що є однією з постраждалих від «Агента Оранж» (вона хворіє на діабет другого типу й рідкісну алергію на інсулін), а одна з її доньок загинула через вроджену ваду серця. Вона вимагала в компаній компенсації за завдану людям і природі шкоду від «Агента Оранж».

Однак суд Еврі, свідчать документи в розпорядженні AFP, постановив, що не може прийняти позов, бо справа перебуває не в його юрисдикції. Він погодився з аргументами компаній про те, що вони діяли за вказівками уряду США, які вчиняли «суверенні дії», а отже, позов не стосується французьких компаній як таких.

Компанія Bayer у заяві привітала рішення суду, зазначивши, що висловлює співчуття як Тран То Нга, так і всім тим, хто зазнав страждань унаслідок війни у В'єтнамі, повідомляє Reuters. Натомість юристи жінки висловили здивування рішенням і заявили, що планують подавати апеляцію.

Як зауважує BBC, уряд США визнає шкоду, завдану «Агентом Оранж», але виплачує компенсації лише своїм ветеранам війни, а не в'єтнамцям. Хімікат містить сполуку діоксин, яка є однією з найтоксичніших для людського організму і підвищує ризик виникнення раку або вроджених вад у дітей.

Війна у В'єтнамі тривала з 1950-х по 1975 рік між комуністичним Північним В'єтнамом (який підтримували СРСР і Китайська Народна Республіка) та Південним В'єтнамом, на боці яких виступали США, Південна Корея та інші держави капіталістичного блоку. Завершилася перемогою Півночі та об'єднанням В'єтнаму

За приблизними підрахунками, у війні загинули від 1 до 3,8 мільйона в'єтнамців, приблизно 300 тисяч камбоджійців, від 20 до 60 тисяч лаосців і майже 60 тисяч американських військових.