8 фактів про саміт G20 в Китаї
Сьогодні в китайському Ханчжоу стартував саміт Великої Двадцятки. Протягом двох днів на зустрічі працюватимуть лідери 20 найбільших економік світу - Австралії, Аргентини, Бразилії, Великої Британії, Німеччини, Індії, Індонезії, Італії, Канади, Китаю, Мексики, Росії, Саудівської Аравії, США, Туреччини, Франції, Південної Кореї, ПАР, Японії і Європейського союзу.
Втім, лише учасниками G20 список запрошених не обмежується - в саміті беруть участь запрошені Китаєм Чад, Єгипет, Казахстан, Лаос, Сенегал, Сінгапур, Іспанія, Таїланд, крім того — низка міжнародних організацій. Громадське зібрало 8 фактів, які потрібно знати про саміт.
Здорова економіка
Тема чергового саміту сформульована як «Будівництво інноваційної, здорової, взаємозалежної і інклюзивної світової економіки».
Учасники обговорять шляхи пожвавлення світової економіки, та зміцнення взаємозв'язків між країнами G20 для створення спільного майбутнього. Китай розраховує на реформування Міжнародного валютного фонду, і підвищення ролі країн, що розвиваються в прийнятті рішень щодо світової економіки.
«Злови якомога більше тарганів і мишей»
Підготовка до саміту вражає ретельністю: перед зустріччю Двадцятки в Ханчжоу влада Китаю ухвалила закон, що забороняє громадянам плюватися в громадських місцях (спльовувати просто на вулиці — абсолютно нормальна звичка у китайців, адже вона походить із припису традиційної китайської медицини — при будь-якій нагоді позбуватися від мокроти у горлі). Введений закон передбачає штраф у розмірі 200 юанів.
Крім того, на вулицях міста Комуністична партія Китаю розвісила банери із написами «Зроби свій внесок у проведення саміту — злови якомога більше тарганів і мишей!».
Для забезпечення свободи переміщення учасників саміту по 9-мільйонному місту, місцева влада вирішила відправити місцевих жителів у відпустку з 1 вересня. Уряд виділив 10 млрд юанів на туристичні ваучери, які громадяни Ханчжоу зможуть використовувати для поїздок за місто.
Підвищені і заходи безпеки. В околицях місця проведення саміту концентрація поліцейських досягає одного-двох осіб на кожні 5-10 метрів.
Зустрічі на «полях»
Подібні саміти — це майданчик для різноманітних зустрічей на «полях», тож очікується розгляд ще низки найактуальніших геополітичних питань. Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган зустрічаєтся із французьким президентом Франсуа Олланда.
По суті, це перші переговори турецького лідера із представником з ЄС після невдалої спроби державного перевороту і зміни зовнішньополітичного курсу Туреччини на зближення з Росією через затягування Європи із наданням безвізового режиму.
Втім, перед самітом французький уряд повідомив, що головною темою переговорів стане сирійське питання. Крім того, Ердоган має намір віч-на-віч поговорити з Бараком Обамою про екстрадицію турецького опозиціонера Фетхуллаха Ґюлена, який проживає в Штатах. Влада Туреччини звинувачує його в спробі організації державного перевороту.
Водночас у Вашингтоні цю зустріч поки що не підтвердилі. Цілком можна припустити, що турецькому лідеру доведеться пояснювати вторгнення турецьких танків в Сирію, метою яких стали скоріше курдські повстанці, а не терористи ІДІЛ.
«Гра мускулами» на морі
Для Китаю саміт - це можливість підняти тему ситуації в Південно-Китайському морі — там Пекін та Вашингтон ведуть суперечку за острови, на яких обидві сторони хочуть будувати військові бази.
У липні міжнародний арбітражний суд в Гаазі відхилив претензії Китаю на встановлення суверенітету практично над усім стратегічним водним простором. Пекін гнівно відкинув вирок і пообіцяв продовжити створення штучних островів на спірній території. Китай також повідомив, що розгляне питання про оголошення зони ППО, для якої потрібні військово-повітряні сили.
Напередодні візиту в Китай президент США Барак Обама в інтерв'ю CNN закликав Пекін припинити «грати мускулами» навколо територіальних претензій Китаю в Південно-Китайському морі. «Якщо ви підписали договір, в якому прописано рішення спірних питань на морі за допомогою міжнародного арбітражу, той факт, що ви більше за розміром, ніж Філіппіни, В'єтнам або інші країни, не дозволяє вам грати мускулами», - зазначив Обама.
Українське питання
Без сумніву, обговорять на саміті і українське питання. Близько місяця тому голова російського МЗС Сергій Лавров заявив, що українська сторона на «полях» саміту G20 запропонувала провести зустріч «нормандської четвірки». Втім вже за кілька днів Володимир Путін відмовився від цих переговорів, посилаючись на історію про нібито прорив «українських диверсантів» у Крим.
Втім, світова спільнота не підтримала осуд Кремлем, і в черговий раз висловила підтримку територіальної цілісності України, нагадавши Москві що Крим український. За словами постпреда України в ООН Володимира Єльченка, на закритому засіданні Ради безпеки ООН дії Росії також різко засудили.
Спочатку планувалося, що «трійка» (Путін, Олланд, Меркель) обговорить українське питання і виконання безпекових пунктів Мінських угод на спільній тристоронній зустрічі на «полях» саміту в Китаї. Втім пізінше стало відомо, що Володимир Путін на саміті G20 4 вересня зустрінеться з президентом Франції Франсуа Олландом, а 5 вересня - з канцлером ФРН Ангелою Меркель. І Франція і Німеччина пообіцяли підняти питання мирного процесу в Україні.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ІНТЕРВ'Ю ВОЛОДИМИРА ЄЛЬЧЕНКА ГРОМАДСЬКОМУ
Меркель визнала, що зараз вона не бачить достатнього прогресу у виконанні мінських угод, і саме тому хоче торкнутися цієї теми на зборах лідерів G20.
Податки для транснаціональних корпорацій
Ще одне питання, яке лідери «двадцятки» мають намір обговорити - можливість введення податків на глобальному рівні для транснаціональних корпорацій, які нерідко реєструють свою діяльність в так званих «податкових оазисах».
В Білому Домі підтвердили, що Барак Обама підніматиме цю тему на «полях» саміту. «Потрібен загальний стандарт для країн з важливих питань трансфертного ціноутворення, щоб великі компанії не йшли від сплати податків», - заявив також міністр фінансів США Джейкоб Лью.
Кліматичні зміни
Питання кліматичних змін — одне з головних на «полях». За день до відкриття саміту Вашингтон оприлюднив офіційну заяву: «США та Китай - країни, на які припадає майже 40% викидів вуглекислого газу у світі, - ратифікували паризьку угоду з боротьби зі зміною клімату». Прибувши на саміт G20, президент CША Барак Обама заявив: «Історія розцінить сьогоднішнє зусилля, як ключове».
У грудні минулого року представники понад 170 країн домовилися скоротити викиди вуглекислого газу так, щоб не допустити глобального підвищення температури більш як на 2 градуси за Цельсієм. Перед тим, як угоду ратифікував Китай, це зробили ще 23 країни, на які доводяться трохи більше ніж 1% викидів.
Ядерна загроза
Ще одна тема, яка викликає занепокоєння в регіоні — ядерна загроза з боку КНДР. Цього тижня Пхеньян відкинув заяву Ради Безпеки ООН, в якому організація засуджує чотири останніх запуску балістичних ракет. Всі члени Радбезу, в тому числі і союзник Пхеньяна Китай, назвали запуски «серйозними порушеннями» заборони на будь-яку діяльність з балістичними ракетами.
Північна Корея назвала таку заяву «ворожим актом», здійсненим Сполученими Штатами і попередила про те, що це може прискорити «самознищення» Америки.
24 серпня Північна Корея запустила балістичну ракету з підводного човна, через кілька днів після того, як США і Південна Корея почали свої щорічні військові навчання.