93% українців вірять у перемогу України. Половина — що це станеться до кінця 2023 року
93% українців вірять у перемогу України у війні. Половина з них вважають, що перемога настане до кінця 2023 року, 26% — що вона відбудеться за 1—2 роки.
Про це свідчать результати опитування соціологічної служби Центру Разумкова.
За даними соціологів, від серпня 2022 року позиція українців щодо перемоги не змінилися. Переконані в перемозі України переважна більшість мешканців усіх макрорегіонів: 83,5% жителів Східного регіону, 91% жителів Півдня та 96% жителів Західного і Центрального регіонів.
Серед тих, хто вірить у перемогу України, 50% вважають, що вона настане до кінця 2023 року, 26% — що вона відбудеться за 1-2 роки, 7% — за 3-5 років, 1% — не раніше ніж за 5 років і 0,4% — що вона навряд чи настане за їхнього життя.
Найчастіше українці розглядають як перемогу вигнання російських військ з усієї території України та відновлення кордонів станом на січень 2014 року (47% серед тих, хто вірить у перемогу України) або знищення російської армії та сприяння повстанню/розпаду всередині росії (31%).
Поменшало тих, хто задовольнявся б вигнанням російських військ з усієї території України, окрім окупованого Криму (частка таких зменшилася з 8% до 4%).
За даними опитування, лише по 5% опитаних респондентів уважали б перемогою вигнання російських військ за лінію станом на 23 лютого 2022 року та припинення війни, навіть якщо російська армія втримається на територіях, окупованих після 24 лютого 2022-го.
Сумарна частка тих, хто пов’язує перемогу з відновленням кордонів станом на січень 2014 року або знищенням російської армії та сприянням повстанню/розпаду всередині рф, становить переважну більшість у всіх регіонах: 71% — на Півдні, 76% — на Сході, 75% — у Центральному регіоні та 86% — у Західному.
Також переважна більшість українців підтримують повний розрив усіх стосунків із росією аж до цілковитої заборони на в’їзд росіян до України після перемоги та деокупації української території. Із серпня 2022 року частка прихильників такої думки навіть зросла — з 76% до 82%.
Про опитування
Соціологи опитали 2020 респондентів віком від 18 років із 22 лютого до 1 березня 2023 року методом face-to-face у 22 областях і місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях — лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії).
Структура вибіркової сукупності відтворює демографічну структуру дорослого населення територій, на яких проводили опитування, станом на початок 2022 року (за віком, статтю, типом поселення). Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Разом з тим додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема вимушеною евакуацією мільйонів громадян.