Адвокат «Схем»: справу про напад в «Укрексімбанку» передали до суду без ключових доказів — аудіо та відеозаписів

Прокуратура передала до суду матеріали про напад на журналістів програми «Схеми» в «Укрексімбанку» без ключових доказів — оригіналів аудіозапису та відновленого журналістами відео нападу. З обвинувального акту щодо голови правління Євгена Мецгера та директора департаменту інформполітики Володимира Пікалова зникла найтяжча стаття.

Про це заявив адвокат журналіста і оператора «Схем» Анатолій Попов, якого цитує «Радіо Свобода».

Він зазначив, що під час підготовки обвинувального акту з нього зникла стаття 146 Кримінального кодексу — Незаконне позбавлення волі або викрадення людини. За неї загрожує до 3 років обмеження або позбавлення волі.

«Лише ця стаття вважається саме кримінальним злочином. Інші дві статті, за якими справа пішла в суд — це кримінальні проступки, за якими і порядок розслідування спрощений, і відповідальність значно менша», — пояснив Попов.

Він наголосив, що буде оскаржувати рішення про закриття справи за цією статтею.

Справу про напад на «Схеми» в «Укрексімбанку» передали до суду 2 листопада. Обвинувальний акт стосується 4 людей. Мецгера та Пікалова обвинувачують у перешкоджанні роботі журналістів.

Ще один підозрюваний у скоєнні злочину — працівник охорони «Укрексімбанку», а четвертий — начальник управління внутрішньої безпеки цивільного захисту й охорони «Укрексімбанку». Їм інкримінують перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, а також побиття та мордування.

Що сталося?

Журналісти-розслідувачі програми «Схеми» 4 жовтня заявили про напад на знімальну групу в кабінеті голови правління державного «Укрексімбанку» Євгена Мецгера під час запису інтерв'ю з ним. Інцидент записали на аудіо. А відео співробітники банку видалили, коли забрали в оператора камеру.

Наступного дня «Укрексімбанк» заявив, що журналістам ніхто не перешкоджав. Натомість знімальну групу «Схем» звинуватили в намаганні отримати банківську таємницю, що є порушенням закону, і в порушенні журналістської етики: мовляв, журналіст записував розмову, яка була начебто «не під запис», і ставив неузгоджені питання.

Окремо в банку переконували, що після цього журналіст з оператором «без жодних перешкод залишили приміщення банку з усією записувальною та освітлювальною технікою».

Опубліковані «Схемами» докази це спростовують. Фахівці відновили відео, зняте журналістами в «Укрексімбанку» й видалене його працівниками. На ньому видно момент нападу і відбирання техніки.

Відтак Наглядова рада банку відсторонила Мецгера від посади, а на його місце тимчасово поставили члена Наглядової ради Сергія Єрмакова. Сам Мецгер після публікації відео вибачився перед журналістами.