Активіста Кучапіна знайшли мертвим. Він допомагав безхатченкам. Що каже поліція, слідство та його друзі
Активіста Олексія Кучапіна 21 липня знайшли мертвим в орендованій квартирі. Він зник кілька днів тому, 16 липня — сказав рідним, що поїхав до Дніпра у справах, однак після цього більше не вийшов на зв’язок. У поліції кажуть, що на тілі немає ознак насильницької смерті. Натомість друзі Кучапіна знайшли під будинком диван із плямами. Що відомо про справу та чи вірять близькі Олексія у версію поліції — у матеріалі hromadske.
Що сталося?
Активіста Олексія Кучапіна знайшли мертвим в орендованій квартирі, яку його громадська організація винаймала для безхатченків. Судово-медичний експерт не виявив зовнішніх ознак насильницької смерті. Слідчі перекваліфікували кримінальне провадження на ч. 1 ст. 115 (умисне вбивство) Кримінального кодексу України з додатковою кваліфікацією — природна смерть.
«З вірогідністю 90% — це природна смерть», — розповіла прес-офіцерка Деснянського управління поліції Наталя Федоровська.
Друзі та знайомі Олексія почали писати в соціальних мережах, що виключають випадок самогубства чи природної смерті, а поліція, мовляв, намагається «злити» справу.
Серед аргументів, чому Олексія могли вбити, друзі пишуть про його благодійну діяльність, зокрема про допомогу безпритульним.
Волонтер Захарія Керстюк говорить, що вони з Олексієм мали конфлікти з поліціянтами на Центральному залізничному вокзалі. У відеозаписах, які опублікував Керстюк, правоохоронці кажуть, що вокзал — це не пункт обігріву, і закликають волонтерів припинити годувати там безхатьків. Активіст переконаний, що смерть Олексія — невипадкова.
До того ж на смітнику під будинком, де був Олексій, волонтери знайшли заплямований диван.
Юрій, далекий родич і друг Олексія, розповідає, що слідчий їм пояснив — диван винесли, бо у квартирі був неприємний запах. А плями крові на ньому з’явилися через те, що тіло лежало в спекотну пору року п’ять діб.
«Я піднявся на поверх, щоб оглянути квартиру. Мені раніше казали, що начебто до неї вдерлися. Але ні, слідів злочину не виявилося, і житло не було опечатане. Вийшли сусіди й розповіли, що бачили, як люди виносили диван із квартири. Ці ж сусіди були понятими. Поліціянти нам сказали, що це сукровиця. Але я думаю, що Олексієві “допомогли” зі смертю».
У Нацполіції підтверджують інформацію про сукровицю та зазначають, що перед тим, як дозволити власнику зайти до квартири, експерти відібрали біологічні матеріали для досліджень. Також у квартирі знайшли 11 таблеток білого кольору та записку, а ще допитали свідка, із яким Кучапін розмовляв напередодні.
Одразу після заяви поліції про те, що Олексія не вбивали та не вчиняли над ним насильства, на сторінці «Дому милосердя» з’явився допис з офіційною позицією організації, зокрема дружини Олексія — Олени. У ньому йдеться про те, що до слідства претензій немає, а поліція спрацювала оперативно та професійно.
За кілька годин перед опублікуванням цього допису Юрій у коментарі hromadske розповідав, що рідні досі не бачили тіла й не знають, хто слідчий у справі.
Як зник Кучапін
16 липня Олексій сказав дружині, що їде до Дніпра по роботі — на один день. 17 липня чоловік уже не виходив на зв’язок. За словами друзів, він видалився з усіх чатів, де вони обговорювали питання допомоги безхатченкам. Сайт організації Кучапіна «Дім милосердя» теж припинив працювати.
Власник квартири, у якій знайшли Олексія, розповів поліції, що волонтер винайняв помешкання 15 липня. Чоловік попередив Кучапіна, що до квартири повинні прийти майстри — установити кондиціонер. Після того активіст не відповідав на дзвінки, а коли господар прийшов до квартири, то не зміг її відчинити, бо в замку були ключі.
19 липня дружина Олексія подала заяву в поліцію про зникнення чоловіка. За два дні, 21 липня, правоохоронці оголосили розшук і відкрили справу про умисне вбивство. Друзі Кучапіна почали писати в соціальних мережах про зникнення.
Чим займався волонтер
Олексію Кучапіну було 39 років. Він одружений, мав доньку, яка народилася на початку липня. У 2017 році Олексій разом із дружиною Оленою заснували громадську організацію «Дім милосердя». Раніше вони допомагали літнім безхатченкам одягом і їжею, а потім почали винаймати для них декілька квартир: окремо для чоловіків і жінок. Поки безпритульні тимчасово жили у квартирах, Олена й Олексій допомагали їм відновити документи та налагодити спілкування з рідними.
У липні в «Домі милосердя» почали збір коштів на придбання будинку під Києвом, аби там постійно могли жити до 15 безхатченків.
Окрім цього, Олексій разом із волонтерами допомагав знедоленим на залізничному вокзалі в Києві. Вони приносили їм їжу та теплий одяг. Як пише Захарія Керстюк, за таку діяльність вони неодноразово отримували погрози від поліції. Тому що правоохоронці будь-якими способами намагалися очистити привокзальну територію від безпритульних. Поліціянти також забороняли їм перебувати на вокзалі в холодні пори року.
Як пишуть друзі Олексія, останнім часом активіст займався розслідуванням експорту українських дітей за кордон та експлуатації дівчат-сиріт у цих справах, а також намагався повернути літнім людям, які стали жертвами квартирних аферистів, їхнє житло.