«Анексія» Запорізької АЕС: Україна закликає обмежити співробітництво з рф та ввести нові санкції

Міністерство закордонних справ України засудило спроби росії привласнити окуповану Запорізьку АЕС та закликало країни світу обмежити співробітництво з рф, а також запровадити нові санкції.

Про це йдеться у заяві МЗС.

Указ президента рф щодо передання станції в управління росії у МЗС назвали нікчемним. «Рішуче засуджуємо цей злочин, який ще більше посилює ризики та загрози у сфері ядерної безпеки, спричинені російською окупацією ЗАЕС», — зазначили у міністерстві.

Україна пропонує ЄС державам США, Японія, Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія, КанадаГрупи Семи та іншим партнерам невідкладно розглянути санкції проти «росатому», афілійованих з ним компаній та інституцій, а також інших ключових чинників атомної енергетики росії.

Країни-члени Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) закликали обмежити співробітництво у межах будь-яких проєктів з росією. А громадян рф, які виконуватимуть злочинні накази щодо привласнення об’єкта цивільної ядерної інфраструктури України, попередили про кримінальну відповідальність.

«Вчергове наголошуємо на нагальності максимальної мобілізації зусиль всіх членів світового співтовариства з метою забезпечення якнайшвидшої деокупації Запорізької АЕС та її повернення під контроль України як єдиного способу усунення нинішніх загроз у сфері ядерної безпеки», — наголосили у МЗС.

Що відбувається на ЗАЕС?

Після оголошення про анексію захоплених земель України, зокрема і Запорізької області, аналітики припускали, що росія готується до «юридичного оформлення» захопленої ЗАЕС. Власне так і сталося: 5 жовтня президент росії володимир путін підписав «указ», у якому доручив передати ЗАЕС в управління рф.

Перед цим окупанти на кілька днів викрали гендиректора Запорізької АЕС Ігоря Мурашова. Після розголосу, закликів політиків та лідерів низки країн та МАГАТЕ його таки відпустили, «викинувши» на підконтрольну Україні територію. Та після повернення з полону Мурашов не виконуватиме свої обов'язки на стації. Замість нього виконання обов'язків гендиректора ЗАЕС узяв на себе президент «Енергоатому» Петро Котін.

Котін наголосив, що всі технічні питання щодо експлуатації енергоблоків будуть вирішуватись технічним персоналом атомної станції за погодженням із центральним офісом «Енергоатому», як і раніше.

Рішення «росатому» щодо створення московського товариства для експлуатації ЗАЕС в «Енергоатомі» назвали нікчемним і заявили, що воно є «агонією уявного божевільного світу країни-агресора».