Антиолігархічний закон: Нацрада найближчим часом визначиться, як перевіряти ділову репутацію покупця ЗМІ — Малюська

Вже наприкінці травня 2022 року Рада нацбезпеки та оборони зможе визначити перших «номінантів», які підпадатимуть під визначені критерії олігархів. До цього часу Нацрада з питань телебачення і радіомовлення має визначити, як перевіряти репутацію покупця ЗМІ.

Про це повідомив міністр юстиції України Денис Малюська.

«Введення в дію закону про олігархів припадає на період між травневими святами, а перші «номінаційні» засідання РНБО будуть можливими (з дотриманням усіх процедурних обмежень) уже з двадцятих чисел травня», — написав він 8 листопада.

Малюська каже, що також найближчим часом Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення розробить та затвердить порядок проведення перевірки ділової репутації покупця (потенційного покупця) засобу масової інформації.

Міністр нагадав, що закон вже опублікували в офіційному віснику, тому протягом наступних 180 днів «олігархи мають зробити непростий вибір»: отримати офіційний статус, або позбутися ознак, які визначають їх як олігархів. Для другого необхідно, наприклад, перестати впливати на політику, позбутися монопольного становища або продати медіа покупцеві з бездоганною діловою репутацією.

Нагадаємо, 5 листопада президент України Володимир Зеленський підписав закон про деолігархізацію.

Що передбачає закон про олігархів?

Олігархами в Україні вважатимуться громадяни, які одночасно відповідатимуть щонайменше трьом із таких ознак:

  • бере участь у політичному житті;
  • має значний вплив на засоби масової інформації;
  • є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який має монопольне становище на ринку та протягом одного року підтримує або посилює це становище;
  • має активи на понад один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб (зараз це 2 мільярди 270 мільйонів гривень, або трохи більше ніж 83 мільйони доларів).

Якщо ж людину визнають олігархом, на неї накладатимуть такі обмеження:

  • заборона робити внески на підтримку політичних партій;
  • купувати об'єкти великої приватизації;
  • фінансувати будь-яку політичну агітацію, проведення мітингів або демонстрацій із політичними вимогами та гаслами.

Олігархи також повинні подавати декларацію, як це роблять чиновники.