У Швейцарії розпочали модифікацію Великого адронного колайдера
У Швейцаріїпочалися роботи зі створення Великого адронного колайдера високої світності (High Luminosity LHC, HL—LHC)— оновленої версії ВАК, здатної щонайменше вдесять разів швидше набирати статистику зіткнень протонів, ніж наявний пристрій.
У Швейцарії почалися роботи зі створення Великого адронного колайдера високої світності (High Luminosity LHC, HL-LHC) — оновленої версії ВАК, здатної щонайменше в десять разів швидше набирати статистику зіткнень протонів, ніж наявний пристрій.
Про це повідомляється на сайті Європейському центрі ядерних досліджень CERN.
Удосконалення систем триватиме майже десять років, проте колайдер продовжуватиме збирати наукові дані. Адже всі втручання в його основні системи проводитимуться під час зупинок на технічне обслуговування.
Апгрейд направлений на пришвидшення збору статистики зіткнень елементарних часток. Так, за період 2026-2036 років, за допомоги HL-LHC очікується набрати в десять разів більше даних, ніж за весь час роботи ВАК.
Це дозволить дослідити рідкісні процеси фізики елементарних частинок, зокрема й за межами найбільш експериментально-перевіреної Стандартної моделі.
Стандартна модель описує основні взаємодії всіх відомих елементарних частинок. Вона є найбільш експериментально доведеною моделлю сучасної теоретичної фізики елементарних частинок. Утім, вона має й недоліки, позаяк не описує гравітацію та не пояснює існування темних матерії та енергії. Саме для експериментального підтвердження Стандартної моделі та відхилення від неї створюються колайдери. Прискорювачі дозволяють створювати більшість з відомих частинок та вивчати фізичні процеси за їхньої участі.
Модифікація торкнеться також систему електроживлення колайдера — побудують нові порожнини та технологічні тунелі, щоб полегшити обслуговування ВАК і збільшити час роботи прискорювача.
Також встановлять нове кріогенне устаткування й системи вентиляції. У сумі роботи торкнуться більше ніж 1,2 з 27 кілометрів прискорювача.
Раніше ми розповідали, що в Японії запустили колайдер SuperKEKB для пошуку «чарівних кварків».