Археологи розкрили таємницю «скелета №26» із Везувію. Він міг належати рятувальнику, який допомагав людям евакуюватися
Один зі знайдених у 1980—х роках на території давньоримського міста Геркуланум скелетів, схоже, належав члену рятувальної місії — вона допомагала людям евакуюватися під час виверження вулкану Везувій, яке знищило стародавнє місто Помпеї.
Про це італійському інформагентству ANSA розповів археолог Франческо Сірано, який керує розкопками Геркуланума.
У 1980-х роках розкопки на місці Геркуланума виявили близько 140 скелетів, похованих на глибині 20 метрів під вулканічними осадами. Відтоді науковці вивчають рештки, намагаючись зрозуміти більше про одну з найбільших трагедій давньоримського світу.
Зокрема, подальші дослідження допомогли нам дізнатися про харчування давніх римлян і хвороби, на які вони страждали. А у 2018 році науковці припустили, що більшість людей під час виверження Везувію загинула від теплового шоку, а не удушення.
Франческо Сірано з колегами досліджував один зі скелетів з Геркуланума під номером 26. Він, схоже, належав чоловікові віком 40-45 років, який перебував у гарній фізичній формі. Власник «скелету №26» помер, упавши на землю від вибухової хвилі.
Сірано стверджує, що знайдені разом зі скелетом речі — а саме срібні й золоті монети, оздоблений коштовностями пояс і меч із рукояттю зі слонової кістки — вказують на те, що він належав рятувальнику, яка займалася евакуацією населення Помпей і прилеглих міст.
Як відомо, під час виверження Везувію на порятунок людей разом із загоном вирушив командувач флотом у Мізені — дещо далі узбережжям від Геркуланума — Пліній Старший. Його смерть описав племінник, Пліній Молодший, у листах до історика Тацита:
«Із наближенням кораблів попіл, що вже падав, став гарячішим і густішим. За ним посипалися шматки пемзи й чорні, обгорілі камені, обвуглені вогнем… [мій дядько] дещо завагався, чи повертати назад, як порадив капітан, але зрештою вирішив іти далі».
Виверження вулкану в Помпеях сталося в 79 році нашої ери. Воно повністю знищило давньоримське місто неподалік сучасного Неаполя, в якому тоді, за оцінками науковців, мешкали близько 13 тисяч людей.
Рештки Помпей, похованих під шарами попелу, пилу й каміння, знайшли лише в XVI століття, а з 1750-х років там почалися розкопки. Нині дослідники прагнуть вберегти виявлені рештки давньоримського міста від руйнування.