AstraZeneca проведе повторне випробування вакцини проти COVID-19 після появи сумнівів в ефективності препарату
Фармацевтична компанія AstraZeneca разом з Оксфордським університетом проведе повторне глобальне випробування вакцини проти коронавірусного захворювання.
Про це повідомляє The Guardian.
Британська вакцина показала в середньому 70% ефективності на фінальних випробуваннях. Водночас максимальну ефективність у 90% вакцина показала у людей, які отримала перше з двох щеплень із меншим дозуванням препарату.
Пізніше у компанії визнали, що меншу дозу дали через помилку у процесі виробництва. Вчені з Оксфорда здивовані, що менше дозування показує кращі результати. Повторне глобальне дослідження проведуть саме з використанням менших доз вакцини.
Також розробники пообіцяли, що на вихідних у медичному науковому журналі Lancet вийдуть повні результати випробування, тоді «всі питання про ефективність зникнуть».
Що ще закидають розробникам вакцини?
Критики стверджують, що у випробуванні не дотримувалися балансу етнічного різноманіття, гендерного та вікового балансу. Також стурбовані тим, що група людей, яка показала високу ефективність, склалася винятково з людей до 55 років.
Детальніше про цю вакцину
Британська вакцина має назву AZD1222. Вона використовує вірусний вектор, створений на основі послабленого вірусу, що викликає застуду в шимпанзе, і містить генетичний матеріал коронавірусу. Після вакцинації формується спеціальний шипоподібний білок, який допомагає імунній системі розпізнавати коронавірус, якщо той потрапляє в організм людини.
AZD1222 почали випробовувати на людях наприкінці квітня. У липні Оксфордський університет повідомив про успішне завершення другого етапу клінічних випробувань за участі 1077 людей, які довели дієвість і безпечність вакцини.
Третій і найважливіший етап випробувань — рандомізоване масове подвійно-сліпе дослідження — розпочалося у перші дні вересня одразу в кількох країнах: Великій Британії, США, Бразилії та Південній Африці. У цьому етапі брали участь близько 30 тисяч людей. Заплановані випробування ще в інших країнах Європи й Азії, де мали залучити до 60 тисяч людей зі всього світу.
Перевага вакцини AstraZeneca у, тому що вона може зберігатися у звичайному холодильнику та не псуватися, що важливо для забезпечення вакциною країн, що розвиваються.
Інші розробки вакцини
Pfizer і BioNTech (США та Німеччина відповідно) оголосили про ефективність їхньою вакцини у 95% за підсумками останнього, третього етапу досліджень. Найбільша проблема із нею — препарат потребує зберігання за наднизьких температур (мінус 70 градусів за Цельсієм). Водночас компанії запевняють, що розробили спеціальні контейнери із сухим льодом для підтримки необхідної температури впродовж 15 днів.
Про таку ж високу ефективність заявила ще одна американська компанія Moderna. Ця вакцина не потребує зберігання за дуже низьких температур і не псується за стандартних температур холодильника — 2-8 градусів.