Астрономи вперше зафіксували стратосферні вітри на Юпітері. Вони втричі швидші за найсильніші торнадо на Землі

Астрономам уперше вдалося зафіксувати стратосферні вітри на Юпітері та підрахувати їхню швидкість — вона досягає 1450 км/год.

Про це повідомляє Європейська південна обсерваторія.

Виміряти швидкість вітру у стратосфері планети методом відстеження хмар неможливо, оскільки там немає хмар. Проте вченим вдалося знайти альтернативний спосіб для вимірювання.

У 1994 році Юпітер зіткнувся з кометою, унаслідок цього у стратосфері планети-гіганта з'явилися нові молекули, які відтоді залишаються там і переносяться вітрами.

Астрономи спостерігали за рухом одного з видів молекул — ціаніду водню — для вимірювання стратосферних «струменів». Так учені називають вузькі смуги вітру, схожі на струмені вітру в атмосфері Землі.

Науковці підрахували, що швидкість струменів поблизу полюсів досягала 400 м/с, або 1450 км/год, а це — втричі більша швидкість, ніж у найпотужніших торнадо на Землі.

Крім того, поблизу екватора планети середня швидкість стратосферних вітрів досягає 600 км/год.

«Вимірювання показують, що струмені можуть поводитися як гігантський вихор, діаметр якого в чотири рази перевищує діаметр Землі, а висота досягає 900 кілометрів. Вихор такого розміру може бути унікальним метеорологічним явищем у нашій Сонячній системі», — сказав один з учених, Біляль Бенмахі.

Астрономи раніше знали про сильні вітри поблизу полюсів Юпітера, але тоді вони вивчали місця, що перебувають вище від тих, які досліджували цього разу. Ранні дослідження показували, що вітри у верхній атмосфері будуть сповільнюватися та зникати до того, як потраплять у стратосферу. Проте нові дані показують, що це не так, і у стратосфері залишаються потужні вітри.