Австралія підтримала пропозицію Зеленського про скасування права вето для рф в Радбезі ООН
Міністерка закордонних справ Австралії Пенні Вонг під час виступу на Генеральній Асамблеї ООН підтримала пропозицію президента України Володимир Зеленського щодо скасування права вето для росії в Раді безпеки ООН. Також міністерка закликала до подальших реформ органу.
Про це пише Bloomberg.
«Ми повинні вимагати більше від постійних членів, включаючи обмеження на використання права вето», — заявила Вонг.
Очільниця австралійського відомства вважає, що росія «щодня висміює ООН», продовжуючи війну проти України.
Вона також підтримала розширення постійних та непостійних представництв для Африки, Латинської Америки та Азії. Вонг зауважила, що Австралія претендує на місце в Радбезі ООН на 2029-2030 роки.
Окрім того, міністерка вважає, що Конфлікт між Китаєм і Тайванемнапруженість у Південнокитайському морі та розробка ядерної зброї Північною Кореєю вимагають «більшої відданості запобіганню конфліктам».
«Коротко кажучи, військова міць розширюється, але заходи щодо стримування військового конфлікту — ні — і існує небагато конкретних механізмів для його запобігання», — заявила Вонг.
Нагадаємо, на засіданні Радбезу ООН президент Зеленський запропонував на основі «формули миру» зробити ООН дієздатною. Зокрема, він закликав позбавити росію права вето.
Чому в Радбезі ООН потрібна реформа
У Раді Безпеки ООН є 15 країн-членів, серед яких п'ять — постійні. Це Велика Британія, Китай, росія, США і Франція. Для ухвалення рішення потрібно 9 голосів, зокрема згода всіх постійних членів. Цим регулярно користується росія, блокуючи невигідні для себе рішення. Реформа Радбезу обговорюється давно, але для цього теж потрібна згода її п'яти постійних країн-членів.
Крім того, після розпаду СРСР у 1991 році росія зайняла його місце в Раді Безпеки, хоча жодного рішення про вступ росії до ООН чи обрання її країною-членом Ради Безпеки Генасамблея ООН не ухвалювала.
Представник України Сергій Кислиця ще в грудні 2021 року з трибуни Генасамблеї заявляв, що рф не береться легітимізувати свою присутність серед постійних членів Радбезу ООН, оскільки проводить агресивну політику щодо інших держав і не може розраховувати на підтримку двох третин членів, як це передбачено статутом.
Наприкінці грудня 2022 року Міністерство закордонних справ України заявило, що планує офіційно порушити питання про виключення росії з Ради Безпеки та ООН загалом.
У травні генсек ООН Антоніу Гутерреш підтримав реформу Ради Безпеки ООН і міжнародної фінансової системи, щоб увідповіднити їх із «реаліями сучасного світу».