Байден наближається до рішення про передачу Україні ракет ATACMS — ЗМІ
Президент США Джо Байден наближається до ухвалення рішення про надання Україні балістичних ракет далекого радіусу дії ATACMS.
Про це пишуть Financial Times та ABC News із посиланням на американських високопосадовців.
Як зазначає FT, Сполучені Штати «насторожено» ставляться до прохання України поставити їй ATACMS через занепокоєння щодо обмежених запасів і того, що зброю можуть використати для удару по території рф, що призведе до ескалації. Однак країна все ж розглядає цей крок.
Як зазначає видання, тиск на Байдена щодо передачі далекобійної зброї стає дедалі більшим із боку обох партій Конгресу США. 9 вересня анонімний високопосадовець з адміністрації президента заявив, що рішення про надання ракет можуть ухвалити найближчим часом.
Один з американських посадовців припустив, що ракети включать у майбутній пакет безпекової допомоги, однак наголосив, що остаточне рішення ще не ухвалене, пише ABC News. За словами співрозмовника видання, можуть пройти місяці, перш ніж Україна отримає ракети.
Речник Білого дому Джон Кірбі сказав ABC News, що наразі немає рішення щодо ATACMS, однак воно «не знімається».
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак запевнив FT, що у кожній розмові з радником із нацбезпеки США Джейком Салліваном Київ обговорює передачу ATACMS. Він зауважив, що у Білому домі розуміють, що ця зброя потрібна Україні, тож висловив сподівання, що рішення про передачу узгодять «дуже-дуже скоро». Окрім того, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба розповідав, що під час візиту держсекретаря США Ентоні Блінкена до Києва відбулася «суттєва дискусія» щодо ATACMS, зауважило видання.
Зі свого боку, Блінкен у розмові із журналістом ABC News 10 вересня не відповів прямо на питання щодо намірів передати далекобійне озброєння українським військовим.
«Я вважаю, що було б помилкою зосереджуватися на будь-якій системі, тому що […] важлива не тільки сама система озброєння, але й те, чи українці навчаються на ній, чи можуть вони підтримувати її, чи можуть вони ефективно використовувати її як частину своєї стратегії. І ми працюємо над цим щодня», — сказав держсекретар США.
Серед іншого, співрозмовники ABC News заявили, що США виявили у своєму арсеналі більше ракет ATACMS, ніж оцінювалося раніше. Тож це, припускає видання, могло б позитивно вплинути на рішення про надання озброєння. Водночас наразі невідомо про дієздатність знайдених ракет та їхній вид, оскільки ATACMS випускають у кількох форматах.
Чим важливі ракети ATACMS?
ATACMS — американська балістична ракета малої дальності. Її можна встановлювати на установки M270 MLRS (дві ракети) або HIMARS (одну ракету), які вже має Україна.
Досі Україні для систем HIMARS передавали високоточні реактивні снаряди GMLRS із дальністю ураження до 80 км. Але ATACMS може вражати цілі до 300 км, що значно розширить можливості українських військових атакувати бази окупантів у тилу.
Україна неодноразово просила США передати далекобійні ракети ATACMS.
У вересні видання Wall Street Journal повідомляло, що Україна просила в США та їхніх союзників нові постачання озброєнь, зокрема далекобійні ракети ATACMS, для продовження контрнаступу.
А в жовтні CNN із посиланням на джерела писало, що українська сторона, намагаючись переконати адміністрацію президента США Джо Байдена, просила надати ракети ATACMS із умовою погоджувати цілі для них.
Адміністрація президента Джо Байдена раніше відмовилася надавати ракети ATACMS через побоювання, що ЗСУ можуть вдарити ними по території росії та нібито цим спровокувати ескалацію війни.