Байден випереджає Трампа на виборах і стає наступним президентом США
Кандидат від Демократичної партії Джо Байден набрав 270 голосів, необхідних для обрання на пост президента США.
Про це свідчать прогнози низки авторитетних ЗМІ за результатами підрахунків переважної більшості голосів, зокрема CNN, Associated Press, BBC та Fox News.
Зокрема, CNN та BBC заявляють про перемогу Байдена у штаті Пенсильванія з відривом у понад 34 тисячі голосів. Таким чином, кандидат від Демократичної партії здобуває мінімально необхідну для перемоги більшість голосів виборників ㅡ 273.
За даними інформаційного агентства Associated Press, Байден отримав 284 голоси, тоді як кандидат від Республіканської партії та чинний президент США Дональд Трамп ㅡ 214.
А прихильний до республіканців і Трампа телеканал Fox News повідомив про здобуття Байденом 290 голосів виборників: окрім Пенсильванії, Fox News вважає демократа переможцем і в Аризоні та Неваді.
Таким чином, за даними прогнозів більшості провідних американських медіа, Джо Байден отримав більшість голосів виборників на президентських виборах США у 2020 році, а отже, стане 46-им президентом США.
Що на це каже Трамп, який за прогнозами програє?
У Twitter за годину до оголошення прогнозів Трамп лаконічно написав: «Я ПЕРЕМІГ ЦІ ВИБОРИ З ВЕЛИКИМ ВІДРИВОМ!» Соцмережа позначила цей пост як такий, що може ввести в оману.
Під час оголошення прогнозів щодо результатів виборів Трамп перебував на майданчику для гольфу у Вірджинії. Його штаб, утім, уже встиг сказати, що Байден «квапиться неправдиво заявити про себе як про переможця».
«Від понеділка наш штаб почне доводити нашу позицію в судах, аби гарантувати повне дотримання виборчого законодавства й встановлення дійсного переможця», ㅡ йдеться в заяві штабу чинного президента США.
Там також цитують самого Трампа, який сказав, що «не втомиться, поки Американський Народ [sic] не матиме чесного підрахунку голосів, на який заслуговує і якого вимагає Демократія [sic]».
То що, Байден переміг?
Не зовсім. Ідеться про прогнози провідних медіа, а не про остаточні результати. Раніше саме на їх основі ми знали ще в день виборів ім'я переможця, але нині через безпрецедентну кількість голосів, надісланих поштою, підрахунок голосів (а отже, й остаточні прогнози) затяглися.
Відповідно до законів США, президента обирають не напряму, а через колегію виборників ㅡ спеціальних представників від кожного штату. Їх усього 538, і для перемоги кандидату потрібно заручитися голосами мінімум 270 з них.
У більшості штатів діє правило «переможець забирає все»: якщо більшість виборців проголосували за одного кандидата, то виборники від цього штату йдуть саме до нього. Але бувають і винятки ㅡ так звані зневірені виборники, які можуть голосувати всупереч волі більшості виборців, хоча ці випадки не є масовими.
Голосувати колегія виборників буде 14 грудня; на початку січня її рішення затвердить Конгрес; і 20 січня новий президент офіційно складе присягу й приступить до повноважень.