Байден і республіканці досягли попередньої угоди про «боргову стелю». Це допоможе США уникнути дефолту
Президент США Джо Байден та спікер Палати представників США Кевін Маккарті досягли попередньої домовленості щодо підняття «боргової стелі», щоб уникнути дефолту. Тепер Конгрес США має поспішити ухвалити пакет скорочень витрат протягом кількох днів.
Про це повідомляє AP.
Білий дім і представники Республіканської партії в Конгресі досягли принципової згоди: призупинення «стелі державного боргу» до січня 2025 року та водночас — обмеження витрат у бюджетах на 2024 та 2025 роки, повернення невикористаних коштів від програм проти COVID-19, прискорення процесу отримання дозволів на деякі енергетичні проєкти й додаткові вимоги для отримання талонів на харчування.
За даними ЗМІ, учасники переговорів домовилися обмежити витрати, не пов’язані з обороною, на рівні 2023 року на один рік і збільшити їх на 1% у 2025-му.
У США існує законодавчо встановлене обмеження щодо загального розміру державного боргу — так звана боргова стеля. Це максимальна сума всіх запозичень, які може мати уряд Сполучених Штатів.
Конгрес США на основі двопартійного консенсусу неодноразово підіймав «боргову стелю», коли загальний борг досягав ліміту. Проте останніми роками це питання стало причиною політичних баталій між демократами та республіканцями. Наразі «стеля» становить 31,4 трлн дол. Цієї межі держборг досяг у січні 2023 року. Відтоді Мінфін США намагався фінансувати видатки, не збільшуючи запозичення.
За даними ЗМІ, Байден і Маккарті провели 90-хвилинну телефонну розмову ввечері 27 травня, щоб обговорити угоду.
«Я нещодавно розмовляв із президентом телефоном. Після того як він згаяв час і відмовлявся від переговорів протягом місяців, ми досягли принципової угоди, яка є гідною американського народу», — написав Маккарті у Twitter.
У своїй заяві Байден заявив, що «угода є компромісом, а це означає, що не кожен отримує те, що хоче. Це відповідальність за управління».
Ця угода допоможе запобігти дефолту, якщо її вдасться провести через Конгрес США, перш ніж у Міністерства фінансів не вистачить грошей для покриття всіх своїх зобов'язань, що, як зазначається, станеться, якщо питання боргу не буде розв'язано до 5 червня.
Маккарті очікує, що текст законопроєкту буде завершено в неділю, а Палата представників проголосує за закон у середу, 31 травня.