Байден визнав геноцид вірмен Османською імперією. Його попередники уникали використання цього терміна
Президент США Джо Байден офіційно визнав, що систематичне вбивство та депортація сотень тисяч вірмен Османською імперією в сучасній Туреччині понад століття тому були геноцидом.
Про це вказано в його заяві, опублікованій на сайті Білого дому.
«Починаючи з 24 квітня 1915 року, після арешту вірменської інтелігенції та лідерів громад у Константинополі османською владою, 1,5 мільйона вірмен були депортовані та вбиті», — йдеться у заяві.
За його словами, більшість із тих, хто вижив, були змушені шукати нові будинки по всьому світу, зокрема у США. Він зазначає, що за десятиліття вірменські іммігранти збагатили Сполучені Штати «незліченними способами».
«Американський народ вшановує всіх тих вірмен, які загинули в геноциді, що розпочався цього дня 106 років тому», — додав Байден.
Зазначимо, що визнання геноциду вірмен було однією з передвиборчих обіцянок Байдена.
Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян привітав такий крок президента США. В листі до нього він вказав, що для Вірменії це питання безпеки, особливо після подій, які відбулися в регіоні минулого року.
«Сьогодні влада США недвозначно підтвердили свою прихильність захисту прав людини і гуманітарних цінностей. Послання президента США — вагомий внесок в глобальне визнання геноциду вірмен і запобігання геноцидів», — заявили також у МЗС Вірменії.
У 1915 році влада Османської імперії наказала депортувати вірмен (тоді — найвпливовіша меншина в країні) зі Стамбула, Александретти й Адани. Депортації супроводжувалися масовими вбивствами. За різними оцінками, за три роки загинуло від 800 тисяч до 1,5 мільйона вірмен.
Очікувана реакція Туреччини
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу написав у Twitter, що повністю відкидає твердження про геноцид, яке, мовляв, засноване винятково на популізмі.
«Ми не маємо чого вчитися у власного минулого. Політичний опортунізм — це найбільша зрада миру та справедливості», — зазначив він.
Раніше Байден попереджав президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, що планує визнати геноцид вірмен.
Які наслідки матиме заява?
Туреччина, яка є правонаступницею Османської імперії, факт убивств вірмен визнає, проте категорично заперечує, що це був геноцид. Тож якщо Байден використає слово «геноцид», відносини Анкари та Вашингтона явно погіршаться. Рональд Рейган був останнім президентом США, який у 1981 році назвав це «геноцидом», але незабаром відступив під тиском Туреччини.
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу раніше вже заявив, що слова Байдена не матимуть юридичної сили й лише нашкодять відносинам країн.
А відносини ці не найкращі, адже США були дуже незадоволені тим, що Туреччина купила російські зенітні комплекси С-400. Після цього Вашингтон виключив Туреччину з програми виробництва новітніх винищувачів п'ятого покоління F-35, а також відкликав пропозицію з продажу американських ракетних комплексів Patriot.
Крім цього, на тлі новин про угоду між Москвою та Анкарою обидві палати Конгресу США ухвалили резолюцію щодо геноциду вірмен.
Позиція України та інших країн
Низка країн, зокрема Німеччина, Франція, Бельгія, Італія, Бразилія, Росія та інші, офіційно визнають ці події геноцидом, так само як і Європарламент.
Україна ці події геноцидом офіційно не називає. Але у 2005 році таке рішення ухвалив парламент Автономної Республіки Крим. У 2015 році низка облрад закликала Верховну Раду визнати геноцид вірмен.