«Бандити з Армії Крайової»: посла Польщі обурили відкриття меморіальної таблиці на Львівщині та напис на ній
Посол Польщі в Україні Бартош Ціхоцький звернувся до голови Бродівської районної державної адміністрації Оксани Прокопець через встановлення у Гуті—Пеняцькій, що на Львівщині, меморіальної таблиці з написом «бандити з Армії Крайової». Він висловив чиновниці протест та запитав, чи давала місцева влада дозвіл на її встановлення.
Про це пише польське видання Onet.
Про встановлення таблиці стало відомо з допису у Фейсбуці Червоноградської міської організації ВО «Свобода». У ньому зокрема цитують слова військового капелана Михайла Греділя: «Ми занадто толерантні до своїх ворогів».
Посол Польщі повідомив, що на відкритій меморіальній таблиці написано: «… бандити Армії Крайової» (збройні сили польського підпілля під час Другої світової війни). Напис він назвав таким, що «вводить в оману та ображає».
Дипломат наголосив, що очікує від місцевої влади негайних кроків з «припинення демонстрації ненависті і презирства до тих, хто вже постраждав і не може вимагати правосуддя».
«Я вірив і досі вірю, що Гута-Пеняцька може стати місцем відновлення процесу примирення між поляками та українцями», — сказав посол.
Трагічна доля Гути-Пеняцької
Під час Другої світової війни село стало базою радянських та польський партизанських формувань.
28 лютого 1944 року в селі були знищені всі 172 будинки та замордовано мирних мешканців (за різними оцінками від 500 до 800 осіб, включно з жінками та дітьми).
За свідченнями старожилів села Підгірці, у спаленні Гути-Пеняцької брали участь три німецькі частини, підняті по тривозі. Причиною знищення села було зникнення двох німецьких офіцерів поблизу складів з боєприпасами, які розміщувалися у Підгірцях.