Банки переходять на стандарт IBAN: що це означає та кого торкнеться
5 серпня в Україні почали запроваджувати міжнародний стандарт банківського рахунку (International Bank Account Number, або просто IBAN). Відтак усі нові банківські рахунки мають новий вигляд: вони складаються з 29 символів, серед яких є й букви. З 1 листопада використання IBAN стане обов’язковим. Що українцям робити зі старими рахунками та як IBAN вплине на їхнє життя, розбиралося hromadske.
Що таке IBAN?
Міжнародний стандарт номеру банківського рахунку наразі використовується у 67 країнах світу. Він складається з букв та чисел, за якими можна визначити, у якій країні та якому банку цей рахунок відкрито.
Раніше в Україні діяли власні стандарти номерів банківських рахунків. Ці рахунки велися відповідно до правил бухгалтерського та аналітичного обліку кожного банку, а для переказів з рахунку в одному банку на рахунок в іншому необхідно було надавати додаткові реквізити, такі як «код банку» (МФО).
Із запровадженням IBAN графа «код банку» зникне, а для переказу коштів на інший рахунок потрібно буде знали лише його номер.
Як виглядає IBAN?
Номер банківського рахунку за стандартом IBAN складатиметься з:
- коду України: UA (2 літери);
- контрольного розряду (2 цифри);
- коду банку (6 цифр);
- самого рахунку – довжина номера рахунку поки не є фіксованою (до 31 жовтня 2019 року — від 5 до 14 символів, з 1 листопада 2019 року — від 5 до 19 символів).
Таким чином, за номером рахунку тепер можна буде визначити банк, у якому цей рахунок відкрито.
Як відбувається перехід на IBAN?
З 5 серпня по 31 жовтня 2019 року (включно) в Україні діятиме перехідний період: здійснювати перекази коштів з одного рахунку на інший можна буде як використовуючи старі реквізити (код банку, МФО, номер рахунку), так і нові, у стандарті IBAN. Як пояснили Громадському у Національному банку України, банки не матимуть права відмовити клієнтам у переказі коштів, якщо вони нададуть будь-які з цих реквізитів.
«Банк платника обов’язково має прийняти до виконання документ на переказ коштів з реквізитами, варіації заповнення яких обрав платник», — повідомили у пресслужбі НБУ у відповідь на запит Громадського.
З 1 листопада 2019 року опції обрати, за допомогою яких саме реквізитів переказувати кошти, у клієнтів банків вже не буде: усі грошові перекази, у тому числі міжнародні, здійснюватимуться у стандарті IBAN.
Що треба зробити, щоб отримати новий номер банківського рахунку?
У Національному банку наголошують, що клієнтам банків не потрібно буде звертатися до банківських установ для того, щоб отримати новий номер рахунку у стандарті IBAN.
«Чинні номери рахунків банки самостійно змінюватимуть відповідно до вимог цього стандарту зі збереженням чинного номера аналітичного обліку та повідомлятимуть про це своїм клієнтам», — повідомили у НБУ.
Якщо клієнт банку — підприємець, то новий номер банківського рахунку він має надати своїм партнерам, з якими проводить розрахунки, адже з 1 листопада грошові перекази за старими реквізитами прийматися банками не будуть.
Чи треба змінювати банківську картку?
Ні. Платіжна картка є лише інструментом, за допомогою якого здійснюється переказ коштів з одного рахунку на інший.
«У разі здійснення переказу коштів з картки на картку фактично здійснюється переказ коштів з одного банківського рахунку на інший. Тож усі платіжні картки, емітовані банками до рахунків клієнтів, залишатимуться діючими», — пояснюють у Нацбанку.
Тобто, якщо ви користуєтеся, наприклад, інтернет-банкінгом та здійснюєте перекази з картки на картку, то запровадження IBAN на вас ніяк не вплине.
Що буде, якщо я не встигну отримати IBAN?
Якщо до 1 листопада з якихось причин ви не матимете потрібного вам номеру банківського рахунку за новим стандартом і спробуєте переказати гроші за старими реквізитами, то банк просто не прийме такий грошовий переказ, адже не зможе його здійснити.
«З 1 листопада 2019 року міжбанківські електронні розрахункові документи і повідомлення, в яких будуть заповнені реквізити «Код банку платника/отримувача/стягувача» і «Рахунок платника/отримувача/стягувача», не будуть прийматися до системи електронних платежів НБУ», — зазначають у Нацбанку.
Тому там наголошують, що до 1 листопада клієнти банків мають повідомити своїм контрагентам, партнерам та клієнтам нові номери банківських рахунків у форматі IBAN.
Водночас, навіть якщо ви не матимете нових реквізитів, то все рівно зможете дізнатися номер у форматі IBAN за допомогою старих. Для цього у Нацбанку запустили спеціальний сервіс, який перетворює старі реквізити на нові.
Які переваги дасть IBAN?
Запровадження нового стандарту банківського рахунку дозволить значно спростити процес переказу коштів, адже зменшить кількість реквізитів. Крім цього, IBAN дозволить гармонізувати український платіжний простір з європейським та сприятиме подальшій модернізації платіжних систем в Україні.
Також Національний банк паралельно із запровадженням IBAN запускає послугу, яка дозволить здійснювати банківські перекази з рахунку на рахунок (незалежно від банку) використовуючи смартфон та QR-код. Так, за допомогою QR-кодів будуть шифрувати номери банківських рахунків і для здійснення переказу потрібно буде просто відсканувати такий код зі свого гаджету.