Бібліотека: як заробити на читанні — Бізнес-план
«Ми вважаємо цей бізнес успішним, бо вимірюємо його не тільки грошима», — каже Олексій Іванов, співзасновник першої в Києві приватної бібліотеки. Як працює і чи приносить прибуток книгозбірня — в матеріалі Громадського.
Від грибів до книжок
Олексій Іванов — співзасновник бібліотеки BOtaN. Свого часу він вступив у два університети, але за кілька місяців покинув навчання в обох. У 17 років почав працювати системним адміністратором, однак звільнився і став підприємцем. Першим досвід — грибний бізнес — видався невдалим. Відтак Олексій запустив українську соціальну мережу, та і вона не мала успіху. Однак залишилася команда, яку він залучив до нової справи — створення сайтів. Цей бізнес проіснував 8 років. Нині в Олексія 5 проектів, один із яких — бібліотека:
«Ми намагалися зрозуміти, наскільки чекін впливає на публічний образ людини. Відмітився у модному місці — значить ти модний, у дорогому — багатий. Проаналізувавши ринок, ми побачили, що в Києві немає локації, щоб показати себе розумним».
План не спрацював
Стартові вкладення в майбутню бібліотеку склали $70 000:
- Маркетинг і реклама — $2000
- Розробка сайту — $2000
- Книжки — $13 000
- Ремонт і оренда приміщення — $41 000
- Зарплати, бар, обладнання, декор, транспорт й інші дрібні витрати — $12 000
«Ми пішли за традиційною бізнес-моделлю роботи з локацією. Тобто брали плату за час перебування», — каже Олексій.
Однак ця модель не спрацювала і BOtaN стали називати коворкінгом. Довелося витратити багато сил, щоб пояснити клієнтам — це не коворкінг і не кафе з книгами, а бібліотека.
Бібліотека BOtaN Фото надане ГромадськомуБібліотека BOtaN Фото надане Громадському
Заходь і читай
За рік роботи BOtaN Олексій думав, що і цей проект не стане рентабельним. Однак вирішив спробувати нову бізнеc-модель. У день, коли бібліотеці виповнювався рік, Олексій зробив її безкоштовною:
«У нас можна читати з 10 ранку до 10 вечора 7 днів на тиждень. Не потрібен читацький квиток або реєстрація. Якщо ви купуєте абонемент в BotaN Club за 400 гривень на місяць, то можете брати книжки додому з доставкою чи без. Крім того, у вартість входять безкоштовні відвідування подій і можливість завантажувати підкасти».
Заходи — одна з платних послуг бібліотеки. Вхід на будь-яку подію в BotaN коштує 9 доларів. Зазвичай на них приходить близько 40 відвідувачів. Тобто заробіток становить 360 доларів. Щомісяця відбувається 6 заходів, а отже за рік вони приносять 26 тисяч доларів.
Крім того, співзасновник розповідає, що в бібліотеці створили особливу полицю:
«BotaN Kids — це мрія ще з часу відкриття бібліотеки. Ми вирішили виділити місце під дитячу літературу й книжки для батьків про виховання і психологію».
Бібліотека BOtaN Фото надане Громадському
Канали доходу
Щомісячні витрати на функціонування бібліотеки:
- Зарплати співробітників — $2500
- Оренда приміщення — $2000
- Оновлення книжкового фонду — $300
- Маркетинг — $200
- Транспорт, мотивація команди та інші дрібниці— $300
Усього в бібліотеці BotaN 5 основних каналів доходу:
- Заходи
- Абонементи в BotaN club
- Продажі на барі
- Сувеніри (чохли, футболки, значки)
- Спонсорські програми
«Останні дають можливість залишатися безкоштовними і поповнювати книжковий фонд. Ми вигадуємо діяльність, яка об'єднує читачів і бренд», — розповідає Олексій.
У середньому така співпраця обходиться спонсору у 2 тисячі доларів на місяць.
Чи є перспективи?
Ринок приватних бібліотек вільний і конкурентів на ньому немає. Інша справа, чи варто розглядати книгозбірню як бізнес. Це вже спірне питання, адже багато грошей на бібліотеці не заробиш. Хоча сьогодні BotaN і стала повністю окупати себе, навіть за 3 роки не вдалося повернути стартових вкладень. Водночас один приклад — це не вирок.
ДИВІТЬСЯ УСІ ВИПУСКИ ПРОГРАМИ БІЗНЕС-ПЛАН
«Бізнес-план» — спільний проект Громадського й каналу «Настоящее время» про малий і середній бізнес в Україні.