Білорусь на Радбезі ООН: Не втручайтеся у наші внутрішні справи, займайтеся власними країнами
Постійний представник Білорусі в ООН Валентин Рибаков на засіданні, скликаному через передання Білорусі ядерної зброї від рф, закликав інші країни не втручатися у внутрішні справи та займатися своїми країнами
Про це йдеться у трансляції засідання Радбезу ООН.
Рибаков заявив, що розміщення ядерної зброї на території Білорусі є «виключно кроком відповіді» через стурбованість та ризики у сфері національної безпеки.
«Білорусь послідовно і абсолютно прозоро для сусідів і всього міжнародного співтовариства вживає вимушених дій у відповідь щодо розвитку власного оборонного потенціалу», — заявив Рибаков.
Перед цим представник Албанії у Радбезі ООН заявив, що після передання ядерної зброї жителі Білорусі стануть заручниками та згадав заяву представниці білоруської опозиції Світлани Тіхановської, яка закликала запобігти розміщенню ядерної зброї.
У відповідь Рибаков заявив, що внесенням цієї заяви архів Радбезу перетворюють на «сміттєвий ящик».
«Ви вносите документи приватних персонажів, які не представляють нікому нікого, окрім виключно самих себе і які повністю фінансуються вами, західними спонсорами», — заявив постпред Білорусі.
Він також заявив, що всі охочі розв'язувати проблеми прав людини у Білорусі мають «спочатку розібратися із власними проблемами» у своїх країнах: «Наприклад, проблемами пенсіонерів, президентів — нинішніх та минулих, а можливо й майбутніх».
«Ми вже неодноразово говорили і повторюємо: не втручайтеся у наші внутрішні справи, займайтеся власними країнами і реальними проблемами прав людини […] І не намагайтеся навіть роздумувати про бажання білоруського народу при ухваленні білоруським народом важливих внутрішньополітичних рішень у країні. Ви не маєте жодного уявлення про те, що насправді думає білоруський народ», — заявив Рибаков.
Що передувало?
Ще влітку президент рф володимир путін заявив, що росія найближчими місяцями передасть Білорусі ракетні комплекси «Іскандер-М», які, зокрема, можуть мати ядерні боєголовки. Також путін пообіцяв модернізувати білоруські літаки Су-25, щоб ті теж могли містити ядерні ракети.
У грудні 2022 року на переговорах у Мінську путін і Лукашенко домовилися про подальшу військову співпрацю. Лукашенко заявив, що росія передала Білорусі комплекс С-400, «Іскандер» та літаки зі «специфічними» боєприпасами. За його словами, ракетні комплекси від росії вже поставили на бойове чергування. А 25 березня путін заявив, що вже 1 липня у Білорусі закінчать будівництво спеціального сховища для тактичної ядерної зброї.
Україна закликає міжнародну спільноту протидіяти рф. НАТО розкритикувало наміри росії, але зазначило, що наразі не бачить жодних змін у ядерній позиції рф. У Євросоюзі пообіцяли відповісти на такий крок росії новими санкціями.