Білоруський адвокат виїхав до Києва і став радником віцепрем'єра Федорова. Планує сворити в Україні технологічний хаб
Білоруський адвокат Денис Олейніков, один з ідеологів Декрету №8 «Про цифрову економіку», створить щось на зразок Білоруського парку високих технологій (ПВТ) у Києві.
Про це він написав на своїй сторінці в Facebook.
Окрім того, він пише, що від сьогодні став радником віцепрем'єра України, міністра цифрової трансформації Михайла Федорова. Олейніков планує жити на два міста і вести юридичну практику в Мінську і Києві.
Чим він тут займеться?
Адвокат планує створити в Україні Diia City — глобальний технологічний хаб для креативного класу з усього світу. Для цього, наголошує, треба ще розробити чимало законів.
Також Олейніков пише, що в хабі «готові простягнути руку допомоги кожному, хто її потребує, або просто захоче «відвідати» Diia City».
Він зазначає, що пишається тим, що створено в білоруському ПВТ, а новий проєкт в Україні не замість білоруський, а буде разом з ним.
Що це за Декрет №8?
Це декрет президента Білорусі Олександра Лукашенка, в результаті ухвалення якого Білорусь стала першою у світі країною, яка узаконила смарт-контракти. Найчастіше йдеться про застосування технології технологія, яка дозволяє реалізовувати найстійкіші цифрові реєстри в світіблокчейна.
Для цього вони пом'якшили умови ведення підприємницької діяльності у сфері інформаційних технологій, зокрема, цифрової економіки.
Проєкт ініціював білоруський IT-підприємець Віктор Прокопеней і надалі його спільно розробляв Парк високих технологій і представники білоруського ринку інформаційних технологій. Декрет №8 підписали 21 грудня 2017 року.
Що з IT-сектором у Білорусі
Останніми роками він розвивається дуже динамічно, додатковим драйвером стало створення у Мінську Парку високих технологій і підписання президентом Лукашенком декрету «Про розвиток цифрової економіки» (набув чинності у 2018 році), який зокрема передбачає пільги для залучення іноземних інвестицій.
Парк високих технологій дозволяє зареєстрованим у ньому компаніями працювати в особливій юрисдикції зі значними податковими послабленнями та іншими преференціями. У парку вже зареєстровані понад 700 компаній, в яких працюють понад 58 тисяч співробітників.
Білоруський IT-сектор понад 90% продажів здійснює за кордон. Водночас він створює і власні унікальні продукти, відомі на увесь світ. Наприклад, мало хто не чув про компанію Wargaming, яка створила гру World of Tanks.
Наразі галузь IT забезпечує близько 6,5% у загальній структурі економіки, до 2023 року влада розраховує на 10%. За підсумками 2019 року Парк високих технологій заробив близько 2 мільярдів доларів.
Як реагують айтішники на політичну кризу
Після жорстоких розгонів акції протесту силовиками представники IT-індустрії (понад 2 тисячі СЕО, інвесторів, розробників) звернулися до президента Лукашенка з відкритим листом з вимогою зупинити насильство.
«Ми не експерти в політиці, але експерти в технологічному бізнесі. У країні формуються умови, в яких технологічний бізнес не може функціонувати. Стартапи не народжуються в атмосфері страху та насильства. Стартапи народжуються в атмосфері відкритості та свободи», — йдеться в листі.
Також автори звернення попередили владу про великий відтік спеціалістів з Білорусі.