Білоруського лауреата «Нобеля» Олеся Беляцького засудили до 10 років за ґратами
У Білорусі засудили Олеся Беляцького, керівника правозахисного центру «Вясна» та лауреата Нобелівської премії миру, до 10 років колонії.
Про це повідомляють «Радіо Свобода» та Zerkalo.
3 березня суд Ленінського району Мінська оголосив вироки чотирьом білоруським правозахисникам:
- Олесю Беляцькому, засновнику «Вясни» — 10 років ув'язнення;
- Валентину Стефановичу, заступнику Беляцького, віцепрезиденту Міжнародної федерації прав людини — 9 років позбавлення волі;
- Володимиру Лабковичу, координатору кампанії «Правозахисники за вільні вибори» — 7 років позбавлення волі;
- правозахиснику Дмитру Соловйову, якого судять заочно — 8 років колонії.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Суд визнав їх винними в «контрабанді грошей організованою групою» у 2016-2021 роках та «фінансуванні акцій протесту» у 2020 році.
Правозахисників звинувачують у тому, що вони з 2016-го по 2021 рік отримували гроші від певних іноземних структур, готували громадян «до участі у групових діях, які грубо порушують громадський порядок», а також фінансували ці дії «під виглядом правозахисної та благодійної діяльності».
Суд вирішив стягнути з Беляцького, Стефановича, Лабковича та Соловйова майже 300 тисяч доларів США (в еквіваленті), які вони нібито «отримали злочинним шляхом» через контрабанду — саме така сума була вказана в обвинуваченні. Однак з урахуванням штрафу, який також наклали на правозахисників, з них хочуть стягнути майже 450 тисяч доларів (в еквіваленті).
У Центрі «Вясна» наголошують, що вирок іще не набрав чинності і правозахисники можуть оскаржити його. Перед винесенням вироку організація опублікувала заяву, де вимагала звільнити правозахисників та відкликати усі звинувачення.
Як зазначили в Центрі, зал суду під час оголошення вироку був заповнений молодими хлопцями, ймовірно, курсантами Академії Міністерства внутрішніх справ Білорусі. Раніше ця практика була широко розповсюдженою у відкритих політичних процесах, щоб люди, які прийшли підтримувати політичних в'язнів, не могли потрапити в зал.
Що відомо про Беляцького?
Беляцький є одним з ініціаторів демократичного руху, що виник у Білорусі в середині 1980-х років. У 1996 році він заснував організацію «Вясна» у відповідь на поправки до конституції, які надали президенту диктаторські повноваження та спричинили масові демонстрації.
З 2011 до 2014 року Беляцький був у вʼязниці. Після масових протестів проти Лукашенка у 2020 році його знову затримали, він досі під арештом.
У 2022 році Беляцький разом із представниками українського Центру громадянських свобод та російської правозахисної організації «Меморіал» отримали Нобелівську премію миру.