Більшість призначених Зеленським суддів провалила перевірку на доброчесність ㅡ Dejure

Президент України Володимир Зеленський 1 грудня призначив на вакантні посади 28 нових суддів. Утім, 21 з них мають негативні висновки щодо відповідності критеріям доброчесності та професійної етики.

Про це повідомила «Фундація DEJURE».

Згідно із законодавством України, Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, яка відповідає за формування суддівського корпусу, допомагає незалежний орган ㅡ Громадська рада доброчесності.

Вона оцінює чинних суддів та допомагає у доборі кандидатів на посади суддів, надаючи відповідні висновки.

Так, із 28 суддів, яких президент призначив на посади 1 грудня, 21 суддя отримав негативний висновок. Йдеться про висновки 2018-2019 років.

27 новопризначених суддів отримали посади у місцевих судах першої інстанції та один суддя ㅡ у господарському суді Донецької області.

Закон «Про судоустрій і статус суддів» передбачає, що суддя може отримати посаду, навіть якщо має негативний висновок від Громадської ради доброчесності. Але для цього рішення ради мають подолати не менше, ніж 11 голосами членів ВККС.

Степан Берко, менеджер з адвокації «Фундації DEJURE», наполягає, що більшість суддів з негативними висновками фактично не пройшли кваліфікаційне оцінювання, бо ВККС не розглянула і не скасувала ці висновки.

В організації вважають, що Зеленський мав би утриматися від будь-яких призначень суддів за рекомендацією Вища рада правосуддяВРП, поки не завершиться перевірка на доброчесність самого складу ВРП та формування нової ВККС.

«Адже не можна, з одного боку, ініціювати реформу ВРП через сумніви в її доброчесності, а з другого, призначати суддями осіб, яких з основними порушеннями закону така рада рекомендувала», ㅡ зазначив Берко.