Більшість українців не згодні стримувати критику влади під час війни задля довіри іноземних партнерів — опитування
У серпні 52,5% опитаних висловили думку, що зараз, під час повномасштабної війни, можна критикувати владу за корупцію. Більшість респондентів не згодні з тим, що така критика дестабілізує країну та зменшує довіру закордонних партнерів.
Про це йдеться в дослідженні за результатами двох загальнонаціональних опитувань, проведених Фондом «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва, соцслужбою «Центру Разумкова» та Київським міжнародним інститутом соціології в липні та серпні 2023 року.
Загалом по Україні 35,4% опитаних погоджуються з думкою, що зараз варто менше публічно критикувати українську владу, навіть якщо є підозри в корупційних зловживаннях певних посадовців, адже це дестабілізує ситуацію в країні та зменшує довіру закордонних партнерів до України.
Проте 52,5% опитаних не згодні із цим твердженням. Ще 12% опитаних відповіли, що їм важко сказати.
Найбільше тих, хто не згоден стримуватись у критиці влади, — на півдні (56,5%) та сході (54,7%). В інших частинах країни не набагато менше: у центрі — 53,6%, а на заході — 48,1% опитаних.
Опитування також показало: 78% респондентів вважають, що президент України є відповідальним за корупцію в уряді та військових адміністраціях. Причому українці старшого віку більш вимогливі до президента, ніж молодь.
За даними соціологів, серед опитаних віком 18–29 років 70% погоджуються з тезою, що глава держави є відповідальним за корупцію. Серед людей віком 60+ частка критично налаштованих зростає до 81%. Інших суттєвих відмінностей — за матеріальним становищем чи регіоном проживання — немає.
55% опитаних погоджувалися з тезою, що військова допомога Україні має надаватися закордонними партнерами за умови ефективної боротьби з корупцією. Найбільше таку думку поділяють жителі західних і центральних областей: 60,6% та 61,1% відповідно. На півдні ж лише 47% опитаних підтримують тезу про те, що боротьба з корупцією є передумовою військової допомоги. Найбільше опонентів цієї тези проживає у східних областях — 40%.
Про опитування
У дослідженні згадуються два опитування. У першому — опитано 2019 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, окрім Криму, Донецької та Луганської областей. У Миколаївській, Херсонській, Запорізькій та Харківській областях опитування проводилося на територіях, які контролюються урядом України та на яких не ведуться активні бойові дії.
Друге опитування здійснювалося методом face-to-face із 3 до 17 липня 2023 року в усіх регіонах України, окрім АР Крим, Донецької, Луганської та Херсонської областей. У Запорізькій та Харківській областях опитування проводилося на тих територіях, що контролюються урядом України, та на яких не ведуться бойові дії. Опитано 2011 респондентів віком від 18 років.