Бойлер замість води у каструлях. Як його вибрати та не пошкодувати

Українцям не звикати, що влітку вимикають гарячу воду. У цей період починаються ранкові ритуали з підігрівом води у каструлях і біганина з ними від кухні до ванної.
Але можна полегшити собі життя за допомогою бойлера. Пояснюємо разом з експертами сервісу вибору товарів та пропозицій інтернет-магазинів hotline, як вибрати пристрій, про який не пошкодуєш.
Типи бойлерів. Яка між ними різниця?
Бойлери бувають трьох типів установки:
- вертикальної — найпоширеніший тип з широким вибором моделей;
- горизонтальної — дозволяє зекономити місце у ванній кімнаті; нагрівають воду набагато швидше, ніж вертикальні — і цим дозволяють заощадити;
- універсальні моделі з можливістю вертикального та горизонтального монтажу.
За формою бойлери поділяються на:
- циліндричні — найпоширеніші й найдоступніші за ціною, однак займають багато місця;
- прямокутні — ефективніше зберігають тепло та не потребують багато простору, але дорожчі за циліндричні;
- слім-нагрівачі — схожі на стандартні (циліндричні), але мають компактніший корпус, тому виробляють більше теплої води. Але такі апарати коштують дорожче.
Об`єм бойлера. На що звертати увагу?
Бойлер варто вибирати, зважаючи на кількість:
- людей, які ним користуватимуться;
- точок підключення (лише душ, душ і умивальник чи ще й раковина на кухні.
Тільки для кухні достатньо бойлера на 10-15 літрів.
Об’єм бойлера для ванної кімнати потрібно вибирати із розрахунку приблизно 30 літрів на кожну людину, що ним користуватиметься.
Що таке ТЕН і навіщо він?
Трубчатий електронний нагрівач (ТЕН) використовується для нагріву води. Існують два його типи — «сухий» і «мокрий». Останній контактує з водою всередині бойлера. Водонагрівачі з «мокрим» типом коштують дешевше. А втім, через постійний контакт із водою ТЕН поступово накопичує накип, швидше зношується та потребує чищення.
«Сухий» ТЕН у бойлерах розташований у спеціальній герметичній колбі. Такий ТЕН не контактує з водою, він захищений від неї. Бойлери з «сухим» ТЕНом дорожчі, але служитимуть довше.
Час нагрівання води. Який бойлер швидший?
Залежить від об'єму і потужності. Що більший об'єм бойлера, то довше він грітиме воду. В середньому на теплу воду треба буде почекати від 15-20 хвилин до 3 годин.
Досить швидко вода нагрівається у проточному водонагрівачі. Через його велику потужність людина одразу отримує гарячу воду, але він споживає багато енергії. Тож вигідніше брати накопичувальні пристрої. У них швидкість нагрівання води залежить від потужності бойлера та кількості ТЕНів у ньому. Якщо бойлер має два ТЕНи, він працюватиме набагато швидше.
Що таке магнієвий анод і як часто його треба міняти?
Магнієвий анод захищає внутрішню поверхню бака водонагрівача від корозії, а ТЕН — від накипу. Це єдиний запобіжник від корозії, тож варто вибирати бойлери, де він є.
Деталь прослужить до трьох років, тож періодично її доведеться міняти. Інакше, за спостереженнями фахівців, через пів року після руйнування анода бак починає протікати.
Чи можна ставити бойлер у стару квартиру?
Можна, але краще встановлювати накопичувальний нагрівач — проточний чутливий до електричної проводки. У старій квартирі переважно слабка проводка, тому для облаштування проточного водонагрівача, потрібно прокладати окремий дріт від електричного щитка і встановлювати окремий запобіжник. Можливо, у старій квартирі доведеться навіть переробити проводку від лічильника до розетки бойлера. А втім, перед монтажем будь-якого бойлера варто проконсультуватися з електриком: чи витримає проводка потужність приладу.
Кількість електроенергії, яку споживатиме бойлер, залежить від його потужності. Переважно виробники вказують клас енергоспоживання бойлера. За допомогою цього параметра можна вибрати найбільш енергоощадний варіант.
Як встановити бойлер?
Переважно під час купівлі бойлера пропонують і його встановлення. Також можна звернутися до приватних майстрів, які займаються монтажем. Орієнтовна вартість — від 800 грн.
Є кілька нюансів, які варто врахувати під час установлення бойлера:
- подбати про запобіжний клапан. Його встановлюють на лінію холодного водопостачання (де холодна вода потрапляє у бойлер), він відсікає подання води під час наповнення бойлера і зменшує надлишок тиску в момент закипання води. Також уберігає бойлер від вибуху;
- поставити запірні вентилі на каналах входу і виходу води з бойлера. Ці вентилі в майбутньому допоможуть повністю зливати воду з бойлера, коли знадобиться ремонт або техобслуговування;
Де краще встановлювати бойлер?
Тут важлива практичність. Бойлери великого об'єму переважно встановлюють у ванній кімнаті або в туалеті. А невеликі — на кухні під мийкою. Необхідно враховувати також вагу бойлера. Не радять встановлювати його на гіпсокартонну стіну — вона не витримає пристрій. Для монтування підійде опорна залізобетонна або основна цегляна стіна.
Партнерський матеріал створений на правах реклами. Над проєктом працював журналістка Ксюша Савоскіна, креативна продюсерка Віка Слобода, редакторка Ярослава Тимощук та дизайнерка Тетяна Присяжнюк.