Бомбардування «Азовсталі» та початок битви за Донбас: головне за ніч 19 квітня
Президент Володимир Зеленський оголосив, що окупанти почали битву за Донбас, у Чорному морі кораблі росіян відійшли від українських берегів, у Маріуполі російські літаки скидають бомби на «Азовсталь», де перебувають сотні цивільних. Зібрали головне за ніч проти 19 квітня.
Битва за Донбас
Президент Володимир Зеленський констатував, що російсько-окупаційні війська розпочали битву за Донбас — значна частина всієї російської армії зараз сконцентрована для цього наступу.
«Скільки б туди [на Донбас] не зганяли російських військових, ми будемо боротися. Ми будемо захищатися. Ми будемо це робити щоденно. Нічого українського не віддамо, а чужого — нам не потрібно», — наголосив Зеленський.
Президент зазначив, що на сході та півдні України окупанти останнім часом намагаються атакувати більш продумано, ніж це було раніше: тиснуть і шукають слабке місце, щоб зайти туди основними силами.
Бомбардування «Азовсталі»
Командир полку «Азов» Денис Прокопенко звернувся до світової спільноти із закликом врятувати сотні цивільних, які зараз перебувають на заводі «Азовсталь» в обложеному Маріуполі.
За його словами, російсько-окупаційні війська, знаючи, що там цивільні, свідомо скидають на «Азовсталь» авіаційні протибункерні бомби, обстрілюють комбінат ракетами та всіма наявними артилерійськими засобами, зокрема і з кораблів.
Відхід російських кораблів у Чорному морі
У Чорному морі російські ракетні та десантні кораблі відійшли майже на 200 кілометрів від українських берегів, повідомило оперативне командування «Південь». Проте окупанти продовжують блокувати судноплавство, а загроза ракетних ударів зберігається.
Інфраструктурні втрати
Через повномасштабне російське вторгнення в Україні вже пошкоджено або зруйновано 20-30% інфраструктури на суму близько 100 мільярдів доларів, заявив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.
Зокрема, пошкоджені або зруйновані понад 300 мостів на дорогах національного значення, а десятки мостів на залізничних шляхах підірвані. Кубраков каже, що вже потрібно ремонтувати або відновлювати понад 8 тисяч кілометрів доріг.
Міністр вважає, що майже всю інфраструктуру можна відновити за два роки, «якщо всі будуть працювати швидко». Серед можливих джерел фінансування відбудови Кубраков назвав заморожені російські активи.
Культурні втрати
З початку повномасштабного вторгнення окупанти у Харківській області вже пошкодили або зруйнували щонайменше 8 пам'яток культурної спадщини та 80 пам'ятників архітектури, повідомляє Харківська ОВА.
Серед постраждалих об'єктів є меморіальний комплекс «Дробицький яр», Харківський художній музей та одне з найстаріших книгосховищ України — бібліотека ім. Короленка у Харкові.
Викрадення цивільних
Станом на вечір 18 квітня на території Запорізької області зареєстрували 155 фактів викрадення цивільних людей російсько-окупаційними військами, повідомила Запорізька обласна військова адміністрація.
З них 86 заручників уже звільнили, наразі у полоні окупантів перебувають ще 69 людей. Зокрема, викрали 34 представників місцевої влади, із яких вже звільнили 24.
Перетин кордону без закордонного паспорта
Державна прикордонна служба України продовжила можливість перетинання кордону для українців за внутрішніми паспортами громадян України. Раніше в ДПСУ заявляли про необхідність для повнолітніх закордонного паспорта для виїзду з України.
Прикордонники пояснили, що ухвалили таке рішення, зважаючи на ситуацію, що складається на території України під час воєнного стану, коли наші громадяни не можуть швидко і вчасно оформити закордонний паспорт.