Бомбардування «Азовсталі» загрожує витоком сірководню в Азовське море — міськрада Маріуполя (ОНОВЛЕНО)
Бомбардування «Азовсталі» у блокадному Маріуполі могло пошкодити технічну споруду, де зберігаються десятки тисяч тонн розчину сірководню.
Про це заявляє Маріупольська міськрада.
За даними міської влади, через обстріли окупантів є загроза повного вимирання Азовського моря.
«Витік цієї рідини повністю вб’є флору та фауну Азовського моря. Далі небезпечні речовини можуть потрапити до Чорного та Середземного морів», — заявляють там.
Мер Маріуполя Вадим Бойченко наголосив, що необхідний негайний допуск на об‘єкт міжнародних експертів та ООН для вивчення ситуації та запобігання «екологічній катастрофі світового рівня».
Ми звернулися по коментар до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, очікуємо на відповідь.
Оновлено о 09:35 19 травня. У попередній версії новини йшлося про концентрований сірководень, однак такий термін є некоректним. Йдеться про високу концентрацію розчиненого сірководню. Перепрошуємо за помилку.
Доповнено о 21:38. Нам у коментарі морський біолог та експертка кліматичного відділу ГО «Екодія» Соф'я Садогурська пояснила, що для повної оцінки загрози для Азовського моря потрібен доступ до району. Але вже зараз можна сказати, що бомбардування заводу несуть загрозу біорізноманіттю моря — так, обстріли можуть зруйнувати дамбу, а отруйні води з відстійника — потрапити в море.
«Хоча сірководень, про який говориться у повідомленні (міськради — ред.), не стійкий при контакті з киснем, але загалом — високотоксичний і небезпечний для риби та гідробіонтів. Його високі концентрації можуть створювати умови, що призведуть до заморів риби», — каже науковиця.
Вона пояснює, що це явище часто природно виникає в Азовському морі через брак кисню у спекотну погоду. Науковиця додає, що додаткові проблеми створюють і прямі наслідки бойових дій в акваторії Азовського та Чорного морів, котрі негативно впливають на живі організми: обстріли портової інфраструктури, забруднення від вибухів ракет, затоплені кораблі та літаки, розливи нафтопродуктів і шумове забруднення.
«Незалежно від того, чи наявний у цих водах сірководень, як зазначено в повідомленні, чи ні, води відстійника можуть містити цілий спектр хімічних сполук, що потрапили туди із відходів металургійного комбінату. У разі пошкодження дамби масштаби загрози морю можуть бути суттєвими, хоча поки оцінити ці масштаби важко», — розповіла Садогурська.
За даними міської ради, окупаційна влада Маріуполя має намір знести завод «Азовсталь», який став базою опору українських військ під час оточення міста росіянами. Про наміри знести завод заявив ватажок «ДНР» Денис Пушилін.
За словами Пушиліна, окупанти планують відновити Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча. Натомість на місці «Азовсталі» хочуть звести технопарк, житловий район або паркову зону. Ватажок «ДНР» стверджує, що Маріуполь хочуть перетворити на місто-курорт. Де окупанти планують брати на це гроші, Пушилін не уточнив.
У міськраді Маріуполя вважають, що таким рішенням росіяни хочуть превентивно знищити важливий для України промисловий комплекс, адже в ЗСУ скоро можуть з'явитися сили для деокупації Маріуполя.
Що відбувається у Маріуполі?
Місто опинилось у блокаді російських військ і фактично було знищене. Повністю зруйновані будинки 84 тисяч містян. Точний підрахунок загиблих здійснити неможливо. За попередніми оцінками, у Маріуполі загинули до 22 тисяч жителів. Частину мешканців примусово вивезли на територію невизнаної «ДНР» чи до росії.
За даними омбудсменки Людмили Денісової, тисячі маріупольців, які залишились у тимчасово окупованому місті, потерпають від голоду.
1 травня за підтримки ООН розпочалася евакуація мирних жителів, які переховувалися на території заблокованого російськими окупантами заводу «Азовсталь». А 16 травня розпочалася операція з порятунку захисників Маріуполя, які тримали оборону на «Азовсталі».
Попри тисячі загиблих та зруйноване місто, російські пропагандисти та навіть ватажки самопроголошених «республік» на Донбасі приїжджають до міста для створення картинки, що «життя в місті повертається».