Британська контррозвідка попередила парламент країни про китайську агентку

Держвідомство британської контррозвідки (MI5) попередило депутатів про жінку, яка нібито від імені Комуністичної партії Китаю намагається просувати серед законодавців Великої Британії певні рішення.

Про це пишуть The Guardian та BBC.

За даними британської розвідки, 58-річна адвокатка на ім'я Крістін Чін Куй Лі діє в інтересах Компартії Китаю та налагодила зв'язки із деякими чинними членами парламенту та політиками, які сподіваються до нього потрапити.

Вона надавала пожертви політикам на загальну суму 675 586 фунтів стерлінгів (близько 25,7 млн грн). З них 584 тисяч фунтів стерлінгів були «пожертвуваннями в натуральній формі».

Майже повністю ці кошти пішли або на користь британської Лейбористської партії, або політика Баррі Гардінера, який обіймав посади тіньового міністра з питань енергетики та зміни клімату та тіньового міністра з питань міжнародної торгівлі.


Що за тіньовий міністр?

У парламентській системі Великої Британії існує так звана тіньова влада. Дві найбільші партії створюють офіційно визнані сторони в Палаті громад: керівну більшість та офіційну опозицію її Величності. Партія-переможець формує уряд і парламентську більшість, а лідер цієї партії стає прем’єр-міністром.

Друга за кількістю партія стає офіційною опозицією, яку очолює її лідер. Він створює тіньовий кабінет, де кожен член призначається для керівництва певною сферою політики. Таким чином офіційна опозиція представляється як альтернативний уряд країни, що готова в будь-який час прийняти владу.


За даними розвідки, фінансування надходило від імені іноземних громадян, які базуються в Гонконзі та Китаї.

Окрім того, син жінки працював у Гардінера, тобто мав службовий допуск будівлі парламенту. Після розголошення інформації про те, що Крістін Чін Куй Лі є китайським агентом, він звільнився. Невідомо, чи знав він про діяльність своєї матері.

Британська розвідка попередила, що кожен, з ким контактуватиме Крістін Чин Куй Лі, повинен пам'ятати, що вона намагається просувати порядок денний Китаю.

Попередження про можливе втручання рідко оприлюднюються, адже на відміну від звинувачення у шпигунстві, кримінальна відповідальність чи депортація за це не передбачена. Таким чином, цим оголошенням розвідники, ймовірно, хотіли присікти діяльність жінки, доки немає більш серйозних доказів.