Високий суд Англії продовжить розгляд позову щодо «боргу Януковича» 18 січня
Високий суд Лондона 18 січня проведе чергове засідання з розгляду клопотання Росії про винесення в прискореному порядку рішення щодо поданого раніше позову про стягнення з України боргу за євробондами на 3 млрд доларів.
Високий суд Лондона 18 січня проведе чергове засідання з розгляду клопотання Росії про винесення в прискореному порядку рішення щодо поданого раніше позову про стягнення з України боргу за євробондами на 3 млрд доларів. Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».
Згідно з уточненими даними суду, засідання розпочнеться о 10:00 за лондонським часом (12:00 за київським часом) і триватиме весь день.
За підсумками засідання суд прийматиме рішення — розглядати позов у прискореному порядку, що передбачає презентацію позицій сторін, після чого суддя ухвалює рішення на підставі дослідження фактів — кредитної документації, чи йти шляхом класичного судового процесу.
Як повідомлялося, в жовтні 2015 року після переговорів, що тривали близько півроку, тримачі 13 із 14 випусків єврооблігацій України на загальну суму 14,36 млрд доларів та 600 млн євро підтримали їх реструктуризацію. Вона передбачає обмін 80% суми на нові єврооблігації з пролонгацією терміну погашення на чотири роки, 20% — на державні деривативи, виплати за якими у 2021-2040 рр. залежатимуть від темпів зростання ВВП країни.
Згоди не було отримано лише щодо євробондів на 3 млрд доларів із терміном погашення 20 грудня 2015 року, викуплених Росією на кошти Фонду національного добробуту наприкінці 2013 року. РФ відмовилася обговорювати реструктуризацію на загальних умовах, наполягаючи на суверенному, а не комерційному характері боргу.
МВФ визнав суверенний характер боргу, але зберіг можливість продовження фінансування України попри дефолт за цим боргом.
У грудні 2015 року український уряд запровадив мораторій на виплату боргу за зазначеними єврооблігаціями. У результаті 17 лютого 2016 року траст — The Law Debenture Trust Corporation PLC, що діє за вказівкою Російської Федерації, — подав до Високого суду Англії позов про стягнення заборгованості з України. Інтереси позивача в суді представляє міжнародна юридична компанія Norton Rose Fulbright.
Мінфін України в цьому провадженні залучив Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan — провідну міжнародну юридичну фірму, що спеціалізується на представництві в судах. У своїх запереченнях українська сторона зазначила, що договір про запозичення, укладений у грудні 2013 року, є недійсним і не підлягає примусовому виконанню з низки причин.
Серед цих причин виділяють: порушення внутрішнього законодавства і встановлених українськими нормативними актами процедур під час випуску єврооблігацій на $3 млрд, які потім були викуплені Росією на кошти Фонду національного добробуту (ФНД), а також тиск із боку Росії протягом усього 2013 року з метою не допустити укладення Україною угоди про асоціацію з ЄС.
У запереченні також наведено докази військового вторгнення Росії на територію Криму та подальшої незаконної анексії півострова. Окремо перераховані дії Росії, спрямовані на дестабілізацію ситуації на сході України, факти підтримки в цьому регіоні сепаратистських настроїв і військових дій.
Росія направила заяву про розгляд спору в спрощеному провадженні 28 липня цього року. Нині Україна очікує від Росії доказів у відповідь, які мають бути представлені 4 листопада 2016 року, —до того, як заяву про ухвалення рішення в порядку спрощеного провадження почне слухати англійський суд 17 січня 2017 року.
Водночас Мінфін України 7 жовтня представив англійському суду свою відповідь на заяву Російської Федерації про ухвалення рішення щодо спору в порядку спрощеного провадження, в якому з доказами наполягає на необхідності розгляду цієї справи в повному процесі.