«Будильник для політиків»: під Радою вимагають ухвалити закон про воєнні злочини

Жертви воєнних злочинів та рідні постраждалих зібрались під будівлею Верховної Ради на акцію «Будильники для депутатів від жертв воєнних злочинів». Вони вимагають, щоб депутати нарешті ухвалили закон про воєнні злочини. Попри те, що в Україні сьомий рік триває війна, такого закону досі немає, а відтак справи вбивств і катувань українських полонених не мають належних покарань.

Учасниками й організаторами акції стали представники Центру громадянських свобод, громадські організації та колишні полонені. Вони зібрались перед центральним входом до Верховної Ради, щоб завести десятки будильників, як своєрідний сигнал народним депутатам, що час ухвалювати законопроєкт про воєнні злочини.

«Пам'ятаєте, коли брали Донецький аеропорт, Захарченко сказав: «Ми полонених не беремо»? Ця фраза, наказ вбивати військовополонених, — воєнний злочин. Де ж цей аналог у Кримінальному кодексі?» — обурюється голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

За її словами, навіть якщо справи бойовиків, які вбивали українських полонених військових розслідуються, то не мають достатнього покарання. Адже за міжнародні злочини терміни значно більші, а справи не можуть просто закрити за її «давністю».

Під Верховною Радою вимагають ухвалити закон про воєнні злочиниОлексій Братущак/hromadske

Ніна Брановицька, мати загиблого «кіборга» Ігоря Брановицького, розповідає: «Право на життя у мого сина відняли. Право на захист — також. Його закатували, а потім застрелили у полоні. Це порушує всі правила поводження з військовополоненими».

Вона згадує, що під час захоплення українських військових, що брали участь у боях за Донецький аеропорт, бойовики не приховували, ким вони є.

«Бойовики так гордились тим, що вони захопили хлопців з Донецького аеропорту, що вони на всіх каналах виставляли свої відео того, що вони зробили. Так, що вони самі проти себе свідчили. І там багатьох військових злочинців, які це робили, було упізнано. Але чому далі не продовжується ця справа?» — розповіла жінка

Нагадаємо, 19-20 січня 2015 року бойовики підірвали термінал Донецького аеропорту протикорабельними бомбами. Частина українських військових, які тримали оборону 242 дні, загинула під завалами від потужного удару, когось застрелили в бою, когось — у полоні. Досі ніхто не береться назвати точну кількість загиблих. Усі, хто обороняв аеропорт, хто загинув і хто залишився живим, увійшли в історію, як «кіборги». Утім, питанням для багатьох як військових, так і для цивільних, досі залишається — чи варто було обороняти «коробку зі скла», якою на той момент уже був аеропорт. Ще одне питання, яке залишається без відповіді, — чому не укріплювали об’єкт, доки позиції українських військових були сильними.

Про оборону Донецького аеропорту український режисер Ахтем Сеітабалєв зняв фільм «Кіборги». А Національний банк України випустив монети з захисниками аеропорту.

Автори: Ірина Сітнікова, Олексій Братущак