«Було все, а тепер нічого. А ви питаєте, що треба?!» — погорільці Луганщини, Зеленський та втрачене житло
Щонайменше пʼять загиблих та майже сотня зруйнованих та пошкоджених будинків — такими є проміжні результати пожежі на Луганщині, площа якої вже становить близько 5 тисяч гектарів. Після того, як працівники ДСНС затушили більшість осередків, на місце приїхав президент Володимир Зеленський. Що обіцяв погорільцям глава держави, і чому вони не хочуть виїжджати з рідного села — у репортажі hromadske.
Вулиця погорільців
«От що людині потрібно, коли у неї все було, і раптом в неї більше нічого немає?! — каже Валерій, житель села Смолянинове, яке найбільше постраждало від пожежі — Залишились самі каркаси — каркас від машини, каркас від мотоблоку, „заготовки“ від меблів, від побутової техніки».
«Яка у вас адреса?» — питаю.
«Піщана вулиця, 48. — каже чоловік, повертається до будинку, і додає, — Була».
Один із пʼяти загиблих — сусід Валерія, проте нічого про те, як це могло статись, чоловік не знає.
«Я навіть не знаю, коли приїхали тушити — я втікала, ми всі звідси тікали! Коли все навколо горить, ти що, будеш чекати на пожежників?» — додає Наташа, дружина Валерія.
У цьому будинку подружжя прожило разом останні 35 років.
Вона розповідає, що їх кликали жити у Сєвєродонецьк та Харків: «Але куди я можу поїхати? Якщо ти працюєш, то ти нікуди не поїдеш».
Ніч із 7 на 8 липня родина ночувала у своїх кумів. У них позичили й одяг.
«О, кросівки майже цілі», — чи то дивується, чи то радіє Валерій, й показує пару взуття, яка й справді майже не постраждала, — Можу подарувати!».
Аж раптом чоловік згадує, що у гаражі у нього стояв автомобіль.
«Я впертий! Хочу до „шістки“ [легкове авто ВАЗ-2106] дістатись», — Валерій відкидає погорілий причіп та велосипед, які перегороджували йому дорогу, і відчиняє двері гаража.
«Продаю! — урочисто промовляє він. — Пʼять тисяч — раз, пʼять тисяч — два…». Охочих не знайшлось, і він запускає у залишки машини залізякою, яка трапилась йому під руку.
Допомога погорільцям та області
Саме до цієї родини приходив президент Зеленський, який приїхав до Смолянинового 8 липня. Разом з ним прибули міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данилов, голова Луганської ОДА Сергій Гайдай та кілька народних депутатів від «Слуги народу», які є вихідцями з Луганщини.
Зеленський казав людям, що вони отримають допомогу — по 300 тисяч за зруйнований будинок та по 20 тисяч додатково на кожну людину. Більші суми отримають сімʼї загиблих.
«Обіцяли», — розводить руками Валерій у відповідь на запитання про терміни. Він вкладає у це слово не так недовіру, як безсилля та апатію.
Зеленський розповів, що під час гасіння пожежі працювали понад 200 одиниць техніки з Луганської, Донецької, Дніпропетровської, Харківської та Полтавської областей. Проте акцентував на тому, що на Луганщині має бути більше пожежних машин.
Відповідне рішення, за словами глави держави, Верховна Рада має ухвалити наступного тижня.
Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данилов, який у 1994-1997 рр. працював міським головою Луганська, розповів, що рішення застосовувати авіацію для гасіння пожежі ухвалили під час наради у президента 7 липня о 18-й годині. Перший літак пролетів над Смоляниновим якраз після брифінгу президента.
Проте Данилов двічі не відповів на запитання, чи отримано від бойовиків гарантії дотримання «режиму тиші».
«Бойовики, дозвіл… Вони іноді дають, а потім роблять своє. Є розуміння, що все буде гаразд», — запевнив секретар РНБО.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков назвав те, що немає погодження від бойовиків, «відсутністю розуміння з боку окупаційної влади».
За його словами, станом на ранок 8 липня є три осередки, які викликають у ДСНС занепокоєння. Їх мають локалізувати вже до кінця доби.
У лікарнях перебувають 22 людини. Із них у важкому стані лише дві — але і їх вже перевели з реанімації в терапію. Про це повідомив голова Луганської ОДА Сергій Гайдай.
«Волонтери допомагають, ми їм вдячні. Але тут працюють 700 людей — це рятувальники. Вчора було 503 поліцейських. Учора вночі чергував батальйон Луганськ-1. Протимародерне чергування. Людський ресурс не потрібен, все ж таки це мають робити фахово працівники ДСНС. Вони у захисних костюмах, знають, як це робити», — каже Гайдай.
На запитання про причини загоряння ніхто не став відповідати, мовляв, якраз тривають експертизи.
На сьогодні поліція розглядає версії того, що пожежа спалахнула через погодні умови, через необережне поводження з вогнем або ж, що це був умисний підпал.