Ексголова ГУР Бурба: керівник ОП передав від президента вказівку про перенесення заходів щодо «вагнерівців»
Ексголова Головного управління розвідки Міноборони Василь Бурба заявив, що отримав вказівку про перенесення заходів щодо найманців ПВК «Вагнера» від керівника Офісу президента Андрія Єрмака. Той передав вказівку від президента, бо був делегований ним.
Про це Василь Бурба заявив в етері програми «Свобода слова Савіка Шустера».
Він розповів, що президент Володимир Зеленський як Верховний головнокомандувач може визначати коло людей, при яких керівник воєнної розвідки доповідає йому.
Станом на 2019-2020 роки у їх перелік входив голова Офісу президента, заступник голови ОП, керівник розвідкомітету тощо.
23 липня 2020 року мала відбутися доповідь президенту про зміни обставин стосовно активного заходу щодо «вагнерівців».
Водночас вже на місці Бурба не зміг потрапити до президента на четвертий поверх: його попросили спуститися на другий у кабінет голови ОП. Сам Бурба без команди зайти до президента не міг.
«Ми провели розмову. Нас було троє: я, перший заступник [голови СБУ] Руслан Баранецький, та глава Офісу [президента]. Відбулася планова доповідь. У зв'язку з тим, що він був допущений, делегований президентом, я отримав вказівку щодо перенесення фінального етапу. Я отримав відповідь, що це вказівка президента. Тобто особа, яка була делегована перед цим, була присутня, повідомила, що це команда президента», ㅡ розповів Бурба.
Він додав, що жодного відповідного письмового указу не було.
Що передувало?
Журналістка Яніна Соколова опублікувала внутрішні документи Міністерства оборони та української розвідки щодо «вагнерівців». Зокрема у них ідеться, що дату вильоту найманців, яких за легендою спецслужби «наймали» для роботи, перенесли «після рішення вищого воєнно-політичного керівництва України».
Проєкт Bellingcat 17 листопада опублікував розслідування щодо операції українських спецслужб із затримання найманців приватної військової компанії «Вагнера».
Посилаючись на колишнього очільника Головного управління розвідки Міноборони Василя Бурбу, розслідувачі повідомили, що голова Офісу президента Андрій Єрмак запропонував перенести операцію на тиждень.
Напередодні Україна досягла домовленостей щодо нового перемир'я на Донбасі (яке набуло чинності 27 липня 2020-го). За словами Бурби, Офіс президента заявив: якщо операція триватиме, як було заплановано, і завершиться затриманням «вагнерівців» 25 липня, режим припинення вогню припиниться ще до його початку.
Пізніше, за словами Бурби, представники Офісу президента запропонували скоротити затримку до 4 днів, тож виліт і захоплення «вагнерівців» перенесли на 29 липня 2020 року. Але фактично в ГУР МОУ змогли перебронювати квитки для «вагнерівців» на 30 липня.
А що про цю операцію кажуть в Україні?
Тимчасова слідча комісія (ТСК) Верховної Ради зазначає, що це була не спецоперація, а спецзахід. Там пояснюють, що спецоперації влаштовують правоохоронні органи, водночас спецзахід щодо «вагнерівців» організували співробітники спецслужб, а не правоохоронці.
За два дні до оприлюднення інформації Bellingcat ТСК заявила, що активний захід в операції щодо «вагнерівців» перенесли з 25 липня на 30 липня 2020 року.
Але комісії не вдалося встановити, хто і на якому рівні в Україні ухвалив таке рішення. Жодного документа з такою вказівкою від посадовців не знайшли.
ТСК також не знайшла підтвердження того, що президент Володимир Зеленський наказав відтермінувати захід, а керівник Офісу президента Андрій Єрмак не має таких повноважень. Міністр оборони міг санкціонувати лише певні дії в межах цього спецзаходу, але не управляти ним загалом.