«Це катастрофа»: дві третини усіх серіалів на українських телеканалах показують російською — мовний омбудсмен

Дві третини усіх серіалів на найбільших українських телеканалах демонструють російською мовою. У мовного омбудсмена назвали таку ситуацію «катастрофою».

Про це повідомила пресслужба уповноваженого із захисту української мови Тараса Кременя.

Так, його секретаріат провів упродовж тижня (з 01.06.2021 по 07.06.2021 року) моніторинг п’яти найбільш рейтингових телевізійних каналів: «1+1», «Інтер», «Україна», «СТБ» та ICTV.

Виявили, що від загальної кількості телесеріалів на досліджуваних телеканалах менше половини з них демонструються українською мовою (із 43 серіалів лише 14 виготовлені, дубльовані або озвучені українською мовою, інші 29 — російською).

«У розрізі даних по кожному із телеканалів, ситуація виглядає ще гіршою. Так, наприклад, на телеканалах “Інтер” та “1+1” транслюється лише по 1 телесеріалу українською мовою, на телеканалі “Україна” їх лише 2», — наголошують у мовного омбудсмена.

Уповноважений із захисту державної мови/Facebook

Там назвали таку ситуацію «катастрофою». Кажуть, що провели аналіз перед вступом у дію норми мовного закону (з 16 липня) про обов’язковість трансляції фільмі та серіалів на телебаченні українською.

«Тому маємо усіма можливими засобами захистити право десятків мільйонів наших громадян дивитися фільми на українському телебаченні державною мовою та зупинити спроби проросійських сил відстрочити чи скасувати статтю 23 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної"», — зазначив Кремінь.

Про який законопроєкт каже Кремінь?

14 червня він заявив, що на засіданні Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики окремі народні депутати спробують внести до минулорічного законопроєкту про незалежність Нацради України з питань телебачення і радіомовлення (№4107) поправки та повністю скасувати обов’язковість української мови у фільмах та телесеріалах на телебачені із 16 липня цього року.

Того ж дня голова комітету Микита Потураєв повідомив, що засідання не відбулося, а питання про нібито скасування обов’язковості української мови у фільмах не планувалося розглядати.

Водночас депутати від парламентської фракції партії «Європейська Солідарність» заявили, що їм вдалося зірвати засідання комітету.

Мовне питання

У січні 2021 року в Україні набула чинності стаття 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», за якою вся сфера обслуговування має перейти на українську. Більше про це читайте у нашому матеріалі.

Сам закон набув чинності у липні 2019-го. Згідно з ним, єдиною державною мовою в Україні є українська, і вона обов’язкова для органів державної влади і публічних сфер на всій території держави.

Зокрема, українську мають вживати в освітній та медичній сферах, у трудових відносинах та у сфері обслуговуванні споживачів, а також під час публічних заходів, у рекламі тощо.

Також закон зобов'язує посадовців володіти українською та послуговуватись нею під час виконання службових обов’язків. Знадобиться українська й для набуття громадянства України — усі охочі муситимуть скласти іспит на рівень володіння державною мовою. Більше про це читайте тут.