«Це легко відстежувати»: в Мінцифри назвали можливість, за якою фіктивний COVID-сертифікат може з'явитися у «Дії»

Неправдивий сертифікат на порталі «Дії» може з'явитися, якщо лікар внесе неправдиві відомості про вакцинацію проти коронавірусу в Електронну систему охорони здоров'я (ЕСОЗ).

Про це повідомив перший заступник міністра цифрової трансформації Олексій Вискуб.

За його словами, часто шахраї обіцяють підробити сертифікати та внести дані в «Дію». Вискуб каже, що це неможливо, адже «Дія» тільки показує інформацію з реєстрів. У випадку з COVID-сертифікатами це дані з Електронної системи охорони здоров'я.

«Щоб фейковий COVID-сертифікат з’явився в "Дії", лікар має взяти на себе відповідальність і внести неправдиві дані в ЕСОЗ. Це дуже легко відстежити, адже він підписує це своїм е-підписом», — заявив він.

За словами начальника Департаменту кіберполіції Національної поліції Олександра Гринчака, поліція вже зареєструвала 486 кримінальних проваджень стосовно підробки COVID-сертифікатів та ПЛР-тестів, передає «Укрінформ». Також правоохоронці вже встановили 1 750 громадян, які скористалися незаконними послугами.

Боротьба з підробними довідками

В Україні останнім часом регулярно виявляють шахрайські схеми з довідками про вакцинацію проти коронавірусу, ПЛР-тестування чи сертифікатами. Правоохоронці викривали на махінаціях представників турагентствмедиків і просто ділків.

Через це українська влада готує законопроєкт про посилення відповідальності за підробку медичних документів. 22 вересня уряд уже схвалив розроблений фахівцями МОЗ відповідний проєкт закону й подав його до Верховної Ради.

Паралельно з цим МОЗ разом із Нацполіцією та СБУ виявляють і розслідують випадки підроблення документів про вакцинацію.