«Це відхід від світопорядку»: ЄС, НАТО і США відреагували на рішення росії щодо ядерної угоди
У НАТО, Європейському Союзі та Сполучених Штатах засудили рішення москви призупинити участь у Договорі про стратегічні наступальні озброєння (СНО—3 або New Start). Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав росію передумати.
Про це Столтенберг сказав на пресконференції в Брюсселі, цитує «Інтерфакс-Україна».
«Я шкодую про рішення росії призупинити участь у Договорі про стратегічні наступальні озброєння... Я наполегливо закликаю росію переглянути це рішення і повернутися до дотримання чинної угоди», — заявив він.
За словами генсека НАТО, із цим рішенням москви «ліквідовано всю архітектуру контролю над озброєннями».
Столтенберг наголосив, що ситуація, «в якій зброї стає більше, а контролю над озброєннями — менше, робить світ більш небезпечним місцем».
Дії росії він назвав «відходом від світопорядку, заснованого на правилах, який ми вибудовували десятиліттями».
Зі свого боку, глава європейської дипломатії Жозеп Боррель зазначив, що призупинення москвою участі в ядерній угоді «є ще одним прикладом того, як росія руйнує систему безпеки, збудовану наприкінці холодної війни».
А держсекретар США Ентоні Блінкен назвав таке рішення рф «дуже прикрим і безвідповідальним». Сполучені Штати уважно спостерігатимуть, що насправді робить москва, наголосив Блінкен. Водночас, за його словами, двері для відновлення переговорів щодо ядерної угоди залишаються відчиненими.
Що передувало?
Президент росії володимир путін у своїй промові 21 лютого оголосив, що рф призупиняє участь у Договорі про стратегічні наступальні озброєння. За словами путіна, поки росія лише призупиняє свою участь, але не виходить із договору.
Також путін сказав, що США нібито планують «натуральне випробування ядерної зброї», тож доручив міноборони росії та «росатому» «бути готовими до випробування російської ядерної зброї, якщо це першими зроблять США».
Договір про стратегічні наступальні озброєння вперше підписали влітку 1991 року — перший і останній президент СРСР Михайло Горбачов та президент США Джордж Буш. Уже між росією та Сполученими Штатами підписали договір СНО-2 у січні 1993-го, але він так і не набув чинності. Зрештою угоду СНО-3 підписали у 2010-му тодішні президенти США та росії Барак Обама й дмитро мєдвєдєв.
Договір мав діяти до 4 лютого 2021 року, однак 3 лютого 2021-го Вашингтон і москва продовжили дію договору ще на 5 років — до 4 лютого 2026 року. По суті, саме ця угода, разом із чинним на той час Договором про ліквідацію ракет середньої й малої дальності (РСМД), ухваленим ще у 1987 році, стримувала США та росію від повернення до перегонів озброєнь.