Чемпіонат із цькування: чому російські вболівальники переслідують дівчат в інтернеті

Уросійських соцмережах оголосили «полювання» надівчат, які спілкуються зіноземними вболівальниками.

У російських соцмережах оголосили «полювання» на дівчат, які спілкуються з іноземними вболівальниками.

Громадське, у межах партнерства медіа Східної Європи, публікує
матеріал «Новой газеты».

«Я прокинулася о 4 ранку, відкриваю телефон і бачу: купа коментарів в Instagram, до того ж огидних. Звідки вони взялися?» — розповідає Марія з Нижнього Новгорода, яка виклала на своїй сторінці фотографію зі скандинавським вболівальником на головній вулиці міста в день матчу Швеція-Південна Корея.

«Нижній Новгород не якесь курортне місто, рідко коли до нас приїжджають такі команди. Люди просто фотографувалися на пам'ять. Ми з подружкою теж зробили фото», — додає вона.

Коментатори толерантними не були: «Sex 12 $ natasha», «смітник», «руснява тварюка», «шведська підстилка», «добре, що не з фанатом з Нігерії сфотографувалася».

Чемпіонат світу в Росії підняв хвилю кібербулінгу

Зокрема, в мережі «ВКонтакте» з'явилася спільнота Buceta Rosa, яка на сьогодні має понад 6 тисяч підписників. Назвати так групу її творців надихнув відеоролик бразильських фанатів, що наробив багато галасу: на відео росіянка підспівує веселим латиноамериканцям, які вигукують «Buceta rosa» — слова з португальської пісні. Російське вухо ця фраза інтуїтивно може наштовхнути на романтичні асоціації з «букетом троянд», однак для бразильців ця фраза несе сексуальний підтекст і означає «рожеву кицьку».

Ролик обурив бразильську владу, а також російських жінок, які створили петицію на change.org з вимогою покарати фанатів-мачистів. Саме цю фразу помістили російські чоловіки-мачісти на свої прапори боротьби проти непристойної, на їхню думку, поведінки жінок.

Творця спільноти звуть Владислав, він блогер. Він маєаудиторію у близько 11 тисяч підписників на YouTube і трохи менше — у «ВКонтакте». Основний напрямок своєї діяльності він визначив як «пропаганду традиційних моральних цінностей, патріархату і жорстку критику жінок з низькою соціальною відповідальністю». Тема викриття російських дівчат простежувалася з його першого відео ще за півроку до початку Чемпіонату світу-2018.

Владислав розповів кореспонденту «Новой», що передбачав ситуацію «відкритості російських жінок» під час Чемпіонату світу, звернувшись до досвіду Олімпійських ігор 1980 року, і спланував збір відповідного контенту.

Уболівальниціросійської збірноїсвяткують перемогусвоєї команди над збірною Іспанії в 1/8 фіналуЧемпіонатусвіту з футболу 2018, Москва, Росія, 1 липня 2018 рокуФото:EPA-EFE/FELIPE TRUEBA

Потоки образ за фото з іноземцем

З кіберцькуванням уже зіткнулися жінки з різних міст Росії. «Активісти» знаходять за поширеним хештегом ЧС-2018 жінок у Мережі, залишаючи посилання на їхні сторінки в таких спільнотах, як Buceta rosa, починаючи масове цькування. Марія, якій іще немає 18 років, не розуміє причину потоку образ у її бік:

«Про мою фотографію, в якій у принципі немає нічого такого, сказали, що я сплю з усіма підряд. Вони навіть не знають, скільки мені років!»

Якоїсь миті Марії почали надходити й прямі погрози: «Я знайду тебе. Кислотою в **** кину». Марія не стала звертатися до правоохоронних органів —не хотіла вплутувати в це батьків і «витрачати їхні та свої нерви».

На одному з відеозаписів, опублікованому в «ВКонтакте», чоловік штовхає дівчину, що йде поруч з латиноамериканським уболівальником, обзиваючи її «чорнильницею».

У спільноті також з'явилася фотографія мешканки Ростова-на-Дону Софії. Дівчина розповіла, що прямих погроз не отримувала, але один хлопець написав: «Ми будемо створювати ресурс з дівчатами, вписувати туди їхні прізвища, імена, міста, публікувати світлини та відео — збирати інформацію для інших хлопців», а інший попередив: «Ми збережемо твої фотографії до кращих часів».

«Наступного після початку цькування дня, коли я знову поїхала на Театральну площу (місце розташування фан-зони — ред.), мені було трохи лячно, раптом хтось мене впізнає. Якщо ці люди не можуть адекватно оцінювати фотографії, та вважають, що якщо ти стоїш в компанії іноземців — то вже «зіпсована», отже вони можуть що-небудь з тобою зробити, якщо побачать і впізнають», — зізнається Софія.

Анастасія з Краснодара в Ростові-на-Дону сфотографуваласяз двома мексиканцями — і теж отримала потік образ. Вона не розуміла, звідки люди приходять на її сторінку. Про рух Buceta rosaдівчина дізналася від кореспондента «Новой».

Дівчину Ніколь із Самари в компанії колумбійців супроводжував її хлопець, тому всі образливі натяки на її сексуальний зв'язок з уболівальниками були недоречні. Ніколь обурилася:

«Я за дружбу народів і проти расизму.Якщо в когось любов, це їхня справа. На жаль, через кілька російських дівчат, що «прославилися», тепер всіх дівчат, які фотографуються з іноземними гостями, сприймають як доступних і легковажних. Я багато подорожую і зустрічала дуже багато іноземців, я на них не кидаюся, наче дика. Я добре розмовляю англійською і вільно голландською, мені цікаво спілкуватися з носіями для практики й саморозвитку.Тому чудово, коли є така можливість. Дуже засмучує, що російські хлопці зляться на всіх дівчат, в яких є такі фото, — не треба всіх під одну гребінку. Коли хлопці фотографуються з іноземками, в цьому нічого такого немає, а коли дівчина, то одразу ***, ну ви зрозуміли. Сексизм і расизм в одному флаконі».

Адміністрація соціальної мережі «ВКонтакте» винесла попередження адміністраторам груп типу Buceta Rosaі Владиславу. Блогер мав припинити публікувати «пости про Наташ» на своїй стіні, утім, він повідомив, що продовжить діяльність в своєму Telegram-каналі.

/Михайло Калінін, спеціально для «Новой газеты»


Ірина Костеріна, гендерна дослідниця, координаторка програми «Гендерна демократія» фонду Генріха Бьолля.

Така ситуація характерна не тільки для інтернет-спільноти, це реакція суспільства на те, що відбувається в Росії у зв'язку з ЧС-2018 загалом. З одного боку, в Росії звичайні люди мали досить небагато контактів з іноземцями протягом життя. Для російських дівчат іноземці видаються чимось екзотичним, незвичним. У містах Росії це можливість, нарешті, наживо поспілкуватися з ними, дізнатися, як улаштована іноземна людина, які в неї цінності, настрої, як вони вміють фліртувати. У цьому є частка нормальної людської цікавості.

Натомість у Росії протягом декількох поколінь спостерігається специфічна ситуація. Оскільки чоловіків менше, ніж жінок, чоловіки сприймаютьсяяк серйозний дефіцит. Знайти хорошого, розумного, симпатичного, чесного і веселого хлопця, а згодом і чоловіка, для деяких дівчат — життєва проблема. Чемпіонат став можливістю познайомитися з чоловіками, які сильно відрізняються від росіян.

Російські чоловіки опинилися осторонь. Вони відчувають, що програють іноземцям, тому в них спрацьовують маскулінні реакції: «Це ж наші жінки!»

Особливість цього кіберцькування в тому, що воно масове, адже зазвичай булінгом в інтернеті займаються індивідуально, проти якої-небудь конкретної дівчини. А тут сталося перенесення з дівчат, які мають сексуальні зв'язки з іноземцями, на всіх дівчат узагалі. Історія не нова. Чемпіонат світу — лише привід. Достатньо згадати такі жахливі спроби масового кібербулінгу спільнот у«ВКонтакте», які влаштовують дівчатам на Кавказі. Цькування настільки сильне, що іноді це закінчується самогубством або переїздом. Але не можна сказати, що це стосується тількиокремих регіонів — проблема має загальноросійський характер.

У сучасного суспільства є попит на моральну риторику — казати, що треба бути моральними, духовними. Але насправді між риторикою та реальним життям — велика різниця.

Мені здається, що сьогодні дівчата стали сучаснішими: вони принаймніпочинають відстоювати свої кордони та відсувати від себе ці аморальні дискусії. Хороший знак, що суспільство стає набагато вільнішим, бодай у приватній сфері.

Тетяна Васильчук, Гліб Лиманський / «Новая газета»