Через глобальне потепління та зміни в землекористуванні екстремальні лісові пожежі траплятимуться частіше — ООН
Дослідники з ООН з’ясували, що екстремальні лісові пожежі до кінця століття траплятимуться вдвічі частіше, ніж за період з 2010 по 2020 роки. Причиною є глобальне потепління та неправильне користування землею.
Про це йдеться у звіті Програми ООН із довкілля.
Лісові пожежі охоплюють усі континенти, окрім Антарктиди. Проте зі змінами в кліматі на південному полюсі та в інших регіонах, які не страждають від лісових пожеж, підвищується ризик Неконтрольований процес горіння торфуторф’яних пожеж. Одночасно з цим, пожежі ставатимуть гарячішими та довшими у регіонах, де вони періодично бувають.
За допомогою комп’ютерної моделі вчені розрахували, як зміниться частота екстремальних лісових пожеж.
До 2030 року частота лісових пожеж може збільшитися на 14%, до 2050 — на 33%, а до кінця століття — на 52%. Частота була вищою, коли до розрахунків включили високий рівень викиду вуглецю.
Автори дослідження закликають країни змінити моделі витрат на лісові пожежі, адже на їхню профілактику витрачають лише 1% бюджету, тоді як на гасіння витрачають половину доступного бюджету.
Причини лісових пожеж
Головною причиною виникнення лісових пожеж називають діяльність людини (96-98% випадків). Тому найбільше страждають ліси, що розташовані поблизу великих промислових центрів, лікувально-оздоровчих закладів, шляхів, електромереж.
Такі чинники як підвищення температури або зменшення кількості опадів не спричиняють пожежі, а лише підвищують імовірність займання та пришвидшують розповсюдження вогню.
Наслідки лісових пожеж
- Пожежі можуть суттєво вплинути на глобальний колообіг вуглецю. Своєю чергою, збільшення вуглецю в атмосфері прискорює глобальне потепління.
- Лісові пожежі негативно впливають на економіку окремих людей, громад та націй.
- Дим від пожеж містить токсичні речовини, що шкодять органам дихання людей та тварин. Тривале перебування в зоні ураженій димом може бути смертельним. Також є докази шкідливого впливу на серцево-судинну систему та підвищення ризику неврологічних розладів.
- Пожежі руйнують дику природу. Наприклад, через лісові пожежі в деяких регіонах Австралії коали стали видом, що зникає.
- Пожежі можуть негативно впливати на водосховища — вода забруднюється, ерозія ґрунту посилюється, урожайність зменшується (через зміни в складі ґрунту).
Авторка: Юлія Костюкова