Через паніку в аеропорту Кабула загинули 7 людей. Тепер летовище повністю закриють на дві доби

Державний департамент США вирішив на 48 годин перекрити доступ в аеропорт Кабула, щоб безпечно евакуювати людей, які вже перебувають там. Перед цим через тисняву загинули 7 людей, які намагалися потрапити на летовище.

Про це пишуть BBC та The Associated Press.

Як розповіли британські військові, померлими були афганці, які хотіли покинути захоплену «Талібаном» країну. Вони загинули через тисняву у натовпі.

Тисняви біля аеропорту є особливо небезпечними, коли члени «Талібану» стріляють в повітря, щоб відігнати тих, хто намагається втекти з країни.

Як зазначили у Міністерстві оборони Великої Британії, ситуація в Кабулі залишається надзвичайно важкою. Ситуацію у натовпі ускладнює сильна спека. Через неї солдати навіть поливали натовп холодною водою, щоб заспокоїти людей.

Паніка в аеропорту Кабула та навколо нього розпочалася ще у ніч із 15 на 16 серпня — після того, як угруповання «Талібан» захопило владу в Афганістані. Відтоді усі комерційні рейси скасували, польоти дозволені військовим та евакуаційним літакам.

Тисячі людей намагаються потрапити в аеропорт з надією виїхати з країни. У мережі поширювали відео того, як люди панікують, намагаються пробратися на борт літаків, блокують виліт транспорту тощо.

Деякі люди загинули через те, що намагалися втриматися за шасі літаків. Через хаос не кілька днів не міг вилетіти другий український літак.

Аеропорт контролюють американські військові, натомість під'їзди до летовища під контролем «Талібану». Попри те, що бойовики обіцяють не перешкоджати евакуації, західні журналісти заявляють, що в аеропорт не пропускають навіть людей із туристичними візами.

Що відбувається в Афганістані?

Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.

Зрештою, 19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.

Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі «Талібану» в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».

Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так. ЗМІ повідомляють про померлих на акціях протесту, що відбувалися від 16 серпня. Західні країни спішно евакуюють своїх громадян та афганців з Афганістану.