Через підрив Каховської ГЕС в енергосистемі може виникнути дисбаланс — міністр енергетики

У Міністерстві енергетики зазначають, що підрив Каховської ГЕС позначиться на рівні води на інших українських гідроелектростанціях, через що може виникнути дисбаланс в енергосистемі.

Про це заявив міністр енергетики Герман Галущенко на екстреному засіданні Міжнародної консультативної ради високого рівня.

За словами міністра, попри те, що станція після окупації не видавала електроенергії в систему, прорив порушив цілісність усього гідровузла. Відповідно, є ризик, що гідроенергетика, яка балансувала українську енергосистему, не зможе працювати на необхідну потужність.

«У зв’язку з цим ми розраховуємо на підтримку партнерів та збільшення пропускних спроможностей для нарощування імпорту електроенергії до 2 ГВт», — зазначив Галущенко.

Окремо він підкреслив ризики для ядерної та радіаційної безпеки, оскільки Каховська ГЕС забезпечувала охолодження блоків окупованої Запорізької АЕС.

За словами Галущенка, наразі ситуація на ЗАЕС контрольована, рівень води достатній. Водночас він додав, що ситуація напряму залежить від дій росіян, на які ніхто не може вплинути, і можливої зміни погодних умов.

На засіданні також порушили питання повного відновлення енергооб’єктів, які будуть зруйновані через підрив і спричинену ним повінь. Зокрема, це мережі, лінії електропередачі тощо.

Єврокомісарка Кадрі Сімсон запевнила, що європейська сторона готова підтримати Україну збільшенням імпорту електроенергії, а також посилити тиск на росію. Єврокомісарка підкреслила, що атака на об’єкти цивільної енергетичної інфраструктури та генерації — це пряме порушення міжнародного права, і в наступному пакеті санкцій щодо росії ЄС врахує останні події.

Міністр енергетики США Дженніфер Ґренголм також наголосила, що Сполучені Штати готові надати додаткову допомогу у зв’язку з катастрофою на Каховській ГЕС.

Що відомо про ситуацію на Каховській ГЕС?

Окупанти вночі проти 6 червня підірвали греблю Каховської гідроелектростанції — є загроза затоплення до 80 населених пунктів.

В «Укргідроенерго» повідомили, що гідроелектростанція не підлягає відновленню — унаслідок підриву машинної зали зсередини ГЕС повністю зруйновано. «Енергоатом» та МАГАТЕ повідомили, що наразі безпосереднього ризику для безпеки ЗАЕС через підрив немає, але на станції обговорюють подальші заходи.

Служба безпеки України вже відкрила кримінальне провадження за статями про екоцид та порушення звичаїв війни.

На зустрічі з журналістами 6 червня президент Володимир Зеленський наголосив, що підрив дамби Каховської ГЕС спричинив серйозні природні, суспільні та гуманітарні виклики. Зокрема, очікується затоплення 35-80 населених пунктів. Зараз вирішується питання забезпечення місцевих мешканців питною водою, у якій буде потреба не лише на затоплених територіях, а й у сусідніх регіонах.

Керівник «Укргідроенерго» Ігор Сирота розповів, що за приблизними оцінками, на відновлення станції знадобиться до мільярда доларів США та 5 років.

Водночас голова парламентського Комітету з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду вважає, що через підрив Каховської ГЕС сільськогосподарські посіви у Херсонській, Запорізькій та Дніпропетровській областях опинилися під загрозою знищення.

Більше інформації про наслідки підриву Каховської ГЕС ми збираємо в текстовому онлайні.