Через підрив Каховської ГЕС затоплені 32 об’єкти з хімікатами, нафтою та бензином — Greenpeace

Через руйнування росією Каховської гідроелектростанції затоплено щонайменше 32 заправні станції, склади та нафтопереробні заводи. Це може призвести до витоку хімікатів, нафти й бензину.

Про це 14 червня повідомило українське представництво міжнародної неурядової природоохоронної організації Greenpeace.

Організація провела дослідження на основі супутникових даних. Воно показало, що були затоплені нафтопереробні заводи, автозаправні станції, теплоелектростанції та різноманітні склади — сукупно 32 об’єкти. Також щонайменше 150 тонн моторного мастила, за попередньою інформацією, витекло у воду в перші дні катастрофи.

Схема підтоплених обʼєктів нафтогазової та аграрної інфраструктуриFacebook / Greenpeace: Green reconstruction of Ukraine

«Навіть невеликої кількості хімікатів достатньо, щоб забруднити ґрунт і водойми, і, як наслідок, — доступ до чистої води буде ускладнений для багатьох людей», — зауважили у Greenpeace.

Там зазначають, що особливо сильне забруднення може спричинити затоплення промислових зон, звідки хімікати будуть змиватися вниз за течією, забруднюючи Чорне море та прибережні райони.

І наголошують, що наслідки для водних організмів у Каховському водосховищі та річці Дніпро будуть величезними. Це негативно вплине на середовище проживання риб, птахів, земноводних і тварин загалом, а також забруднить їхній ареал проживання.

«Там, де вода зараз відступає, потрібно очікувати масштабного забруднення продуктами нафтопереробної галузі та промислової і побутової хімії», — заявив хімік німецького представництва Greenpeace Манфред Сантен.

За його словами, необхідно також дослідити забруднення важкими металами. Ґрунти та водойми можуть бути непридатними для виробництва харчів і як джерела питної води протягом багатьох років, якщо їх не контролювати й за необхідності не відновлювати як слід.

Підрив Каховської ГЕС

Він стався в ніч проти 6 червня. В «Укргідроенерго» повідомили, що Каховська гідроелектростанція відновленню не підлягає. Підрив призвів до підтоплень територій у Херсонській та Миколаївській областях. Через це декілька мільйонів тонн українського врожаю можуть бути втрачені, а поля на півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі.

Українська розвідка повідомила, що за цим стоїть диверсійна група росіян. Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель підкреслив, що греблю не бомбардували, а знищили вибухівкою на території, яка перебуває під контролем росії. Норвезька компанія NORSAR проаналізувала сейсмічну активність і підтвердила, що греблю було зруйновано внаслідок вибуху. Також вибух зафіксували американські розвідувальні супутники.

Наразі, за офіційними даними, внаслідок підриву ГЕС відомо про 10 загиблих на Херсонщині та ще двох на Миколаївщині. Безвісти зниклими вважаються 42 людини. Також надходить інформація про загиблих на окупованому лівому березі: лише в Олешківській громаді лікарі повідомляли про 8 загиблих.

Україна проводить евакуацію цивільних із зони підтоплення. Станом на 14 червня з Херсонщини та Миколаївщини вивезли 3 761 людину.