Через війну дефіцит держбюджету від початку року уже перевищив дефіцити попередніх двох років — Нацбанк
Дефіцит державного бюджету у січні—травні 2022 року перевищив річні дефіцити попередніх двох років.
Про це повідомив Національний банк (НБУ) у червневому макроекономічному та монетарному огляді.
«У травні розширення дефіциту державного бюджету тривало, а за підсумками січня-травня 2022 року негативне сальдо перевищило річні дефіцити попередніх двох років», — йдеться в огляді.
Там наголошують, що доходи держбюджету продовжили скорочуватися, хоча це скорочення дещо сповільнилося за рахунок податкових та неподаткових надходжень. У НБУ додали, що у квітні глибоке падіння неподаткових надходжень до бюджету сталося через дострокове перерахування прибутку НБУ.
Водночас витрати, очікувано, суттєво зросли — насамперед на військові потреби та соціальні програми. Загалом, як зазначив Нацбанк, дефіцит державного бюджету вдалося профінансувати за рахунок міжнародного та монетарного фінансування.
Нагадаємо, раніше в Мінфіні повідомляли, що державний бюджет за січень-квітень 2022 року недоотримав 146,6 млрд гривень. Прем'єр Денис Шмигаль пояснював, що нині держбюджет виконується на рівні 50-70% від довоєнного. Водночас «драматично» зросли витрати на соціальні потреби, гуманітарні потреби, на розмінування. За його словами, все це утворює бюджетний дефіцит розміром 5 млрд доларів щомісяця.
Збитки від війни
Станом на 25 травня загальна сума прямих збитків економіки України від пошкодження і руйнування будівель та інфраструктури вже перевищувала 105,5 мільярда доларів, або понад 3,1 трильйона гривень. Загальні втрати економіки становили 564-600 мільярдів доларів.
Загалом з початку війни росії проти України пошкоджено, зруйновано або захоплено щонайменше 23,8 тисячі кілометрів доріг, 6,3 тисячі залізничних колій та 41 залізничний міст, 643 заклади охорони здоровʼя, 1123 заклади освіти, 621 дитсадок, 192 культурні та 115 релігійних споруд, 178 складів, 99 адмінбудівель, 28 нафтобаз, 19 торгових центрів.