Чи справді Зеленський був першим? І чи мали «аудієнції» в британського монарха Ющенко й Порошенко
9 лютого народна депутатка Софія Федина в соцмережах звинуватила президента України в брехні. Зачепилася за слова Зеленського, що він «перший президент України за всю історію українсько-британських відносин, якого вшанував своєю аудієнцією британський монарх». Своє обурення підкріпила фото, на яких Порошенко і Ющенко поруч із королевою Єлизаветою ІІ.
hromadske з’ясувало, хто ж обманює, заодно пояснюємо, що таке аудієнція в монарха.
Що таке аудієнція
Найпростіше визначення таке: зустріч між монархом та іншою людиною сам-на-сам. У разі британської королівської родини аудієнції найчастіше відбуваються з представниками дипломатичного корпусу — саме монарху як главі держави вони повинні вручати вірчі грамоти.
У жовтні 2022 року, приміром, на аудієнцію до короля прийшов посол України Вадим Пристайко (він на цій посаді ще з 2020-го, та зі смертю королеви Єлизавети ІІ церемонія мала повторитись).
Окрім дипломатичних, існують політичні аудієнції — щотижневі зустрічі монарха з прем’єр-міністром Великої Британії, а також зустріч у разі складання прем’єром повноважень чи його/її вступу на посаду. В окремому випадку — перед представленням бюджету — британський монарх приймає міністра фінансів.
Різновид політичної аудієнції — коли король приймає голів іноземних держав або їхніх уповноважених представників, якщо вони перебувають у Великій Британії з робочим (а не державним) візитом.
Ще існують приватні аудієнції — зустрічі монарха з видатними людьми, зокрема відзначеними нагородами. «Король визнає важливість окремих людей та їхньої роботи й створює нагоду дізнатись про них більше та подарувати їм незабутній королівський досвід», — так пояснюють мету цих аудієнцій на сайті Букінгемського палацу.
Якими є правила аудієнції
Чітких правил, які регламентують проведення аудієнцій, там не наводять, але зазначають певні їхні особливості. По-перше, аудієнції відбуваються в резиденціях монарха — зазвичай у Букінгемському палаці.
Можна згадати принаймні один виняток: нині покійна Єлизавета ІІ приймала Ліз Трасс, яка перед тим була обрана прем’єркою, у замку Балморал у Шотландії — там вона зрештою й відійшла у вічність. Та винятки ці доволі нечисленні.
Ще одна особливість — аудієнції не протоколюються. Інакше кажучи, розмови між королем і тим, кого він приймає, цілковито таємні — за винятком хіба публічної вступної частини, де монарх і його гість зустрічаються під прицілом камер. Як це було, наприклад, у разі з Володимиром Зеленським і Чарльзом ІІІ, який зізнався, що був стурбований за гостя.
І одразу варто відповісти на питання щодо одягу. Протокольні рекомендації встановлюють певні вимоги, але за порушення ніяких покарань немає — і зрештою, у жодному з британських ЗМІ (включно з таблоїдами), які висвітлювали аудієнцію Зеленського в Чарльза ІІІ, не пролунало критики в бік українського президента.
А як же Ющенко й Порошенко?
У деяких користувачів соцмереж викликало обурення те, що в повідомленні про зустріч із Чарльзом ІІІ Зеленський написав: «Для мене честь — бути першим президентом України за всю історію українсько-британських відносин, якого вшанував своєю аудієнцією британський монарх».
У відповідь кидають фотографії Єлизавети ІІ з Віктором Ющенком і Петром Порошенком. Спершу з’ясуймо, звідки ці світлини.
Отож, фото з Ющенком датується 17 жовтня 2005 року. На ньому Єлизавета ІІ вручає президенту України нагороду, «якою щорічно нагороджуються люди, які зробили найбільш значний внесок у розвиток міжнародних відносин».
Архівний матеріал BBC підказує, що йдеться про нагороду Четем-гауз (колишнього Королівського інституту міжнародних справ) за роль, яку Ющенко відіграв у Помаранчевій революції роком раніше. І що важливо, відбувається ця церемонія в Меншн-гауз — резиденції лорд-мера, тобто очільника Лондонського Сіті. Це — не королівська резиденція, і навряд Єлизавета ІІ говорила там із Ющенком в атмосфері цілковитої секретності.
Світлину з Порошенком знайти ще легше: Єлизавета ІІ тисне йому руки під час церемонії групового фотографування світових лідерів із нагоди 70-ї річниці операції «Оверлорд» — висадження десанту союзників у Нормандії — у французькому замку Бенувіль. Тобто й тут про аудієнцію — прийняття в резиденції монарха — теж не йдеться.
Цікаво, до речі, що, за спогадами учасників тих подій, Єлизавета ІІ могла відіграти певну роль у «мирних переговорах» між Порошенком і володимиром путіним, які тоді так прагнув налагодити експрезидент Франції Франсуа Олланд.
«Ми мали 20 хвилин до великого обіду з усіма главами держав та урядів, включно з Її Величністю Королевою. Ми не могли собі дозволити спізнитись, бо королеві Англії не можна сказати: “Вибачте, ми трохи затримуємось, мусите зачекати 15 хвилин”. Це так не працює», — пригадував дипломатичний радник Олланда Жак Одібер у документальному серіалі BBC «путін проти Заходу».
У цьому серіалі сам Порошенко розповідав, як путін намагався уникнути зустрічі, та Олланд і тодішня канцлерка Німеччини Ангела Меркель усе ж встигли швидко спитати в російського президента про присутність російських військ в Україні.
Можливо, існують інші випадки аудієнцій українських президентів у британських монархів? Це можна встановити за допомогою Циркуляра королівського двору (Court Circular), де міститься перелік усіх зустрічей усіх членів королівської родини.
Пошук заходів за участі покійної британської королеви за ключовим словом Ukraine видає кількадесят результатів. І єдиний випадок, коли там згадується президент України, — це вже згадана зустріч Єлизавети ІІ з Віктором Ющенком, в описі якої немає слова «аудієнція».
А про зустріч Зеленського й Чарльза ІІІ Циркуляр королівського двору ще не згадує — останнє оновлення в ньому на час написання тексту датоване 7 лютого.
І хоча ми не знаємо, про що саме говорили президент України та британський монарх, будемо сподіватись, що порівняння Зеленського: «У Британії король — пілот авіації, а в Україні сьогодні кожен пілот авіації — король» — допоможе в отриманні довгоочікуваних винищувачів західного зразка.