Чи законне блокування телеканалів ZIK, «112 Україна» і NewsOne: що кажуть юристи, експерти й політики?

Проти Тараса Козака, народного депутата від «Опозиційної платформи — За життя» та соратника Віктора Медведчука, 2 лютого ввели санкції. Під обмеження потрапили й вісім компаній, які володіють телеканалами ZIK, «112 Україна» та NewsOne. Наразі ефір цих телеканалів заблокований. Чи законне таке блокування — пояснюють юристи, експерти та політики.

Що кажуть юристи?

Юрист Інституту масової інформації Роман Головенко розповів нам, що в указі президента бракує мотивації для застосування санкцій.

«Можна припускати, наприклад, контроль із боку РФ над цими телеканалами, але це поки припущення. Якщо говорити про їхній контент, то порушень (упередженості) там не бракувало, але оцінку їм мала давати Національна рада з питань телебачення й радіомовлення, яка не працювала системно в цьому напрямі як того вимагала ситуація», — пояснює Головенко.

Медіаюристка Людмила Панкратова каже, що закон про санкції формально дотримано. Так, закон стосується переважно іноземних осіб, але також є пункт щодо «інших осіб, які здійснюють терористичну діяльність».

«Тобто це може стосуватися й українських громадян. Звісно, цю терористичну діяльність мав би довести суд у випадку наших громадян, але в законі так прямо не написано. З точки зору юриста — закон про санкції формально дотримано», — каже Панкратова.

Тепер, за її словами, держава має обґрунтувати, що конкретна особа чи канали ведуть терористичну діяльність.

«Держава доволі грубо втручається й вимикає канали. Адже в нас діє Нацрада, яка за грубі порушення звертається до суду. Держава тепер має доводити, що це було правомірно та пропорційно», — зазначає юристка.

Крім того, рішення РНБО може бути оскаржене у Верховному суді до адміністративної палати. У 2018 році у Верховному суді оскаржували санкції щодо самопроголошеного глави Криму Сергія Аксьонова, тоді суд відмовив у задоволенні скарги. Водночас наразі Україна не має доступу до анексованого Криму та до самого Аксьонова.

Хто за блокування?

Речниця президента Юлія Мендель заявила, що рішення про санкції «розроблено в законодавчому полі України». За її словами, блокування телеканалів ZIK, «112 Україна» та NewsOne «не мають нічого спільного з наступом на свободу слова».

Ці телеканали давно забули, що таке журналістські стандарти, перевірка фактів чи висвітлення принаймні двох точок зору. «Натомість вони перетворилися на інструмент пропаганди, який використовується в інтересах держави-агресора, яка порушила суверенітет та державні кордони України. Вже навіть підтверджено фінансування цих каналів з Росії. Ці медіа стали одним з інструментів війни проти України, тому заблоковані з метою захисту національної безпеки», — написала Мендель.

Володимир Зеленський зробив коротке повідомлення щодо санкцій. Він запевняє, що Україна «підтримує свободу слова, але не пропаганду, яку фінансує держава-агресор».

Очільник Служби безпеки України Іван Баканов теж запевнив, що рішення РНБО не обмежує свободу слова, а захищає територіальну цілісність України.

«Існує велика різниця між свободою слова та відвертою антиукраїнською риторикою. Свобода слова закінчується там, де з’являються ознаки посягання на територіальну цілісність та суверенітет України», — зазначив він.

Підтримав санкції та блокування телеканалів міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. За його словами, рішення про санкції «давно зріло в суспільстві».

«Хочу попередити: ці телеканали — не звичайні телевізійні мовники. Це, по суті, іноземна пропагандистська машина, яка була сформована в Україні й опосередковано профінансована Москвою, де про свободу слова вже давно не йдеться, а окремі журналісти стали солдатами Кремля», — заявив міністр.

П'ятий президент України та народний депутат Петро Порошенко підтримує санкції та називає заблоковані телеканали «знаряддям російської інформаційної війни проти України». Він також пояснив, чому постанову про санкції внесли до Верховної Ради ще у 2018 році, але не ухвалили за каденції Порошенка.

«Причина полягає в тому, що вона [постанова] наклалася на початок виборчої кампанії. Закриття каналів під час виборів створило б фундаментальну проблему з їх визнанням як чесних та прозорих. Ми відклали це на поствиборчий період. Але вибори виграв пан Зеленський», — написав політик.

Хто проти блокування?

Голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко називає блокування телеканалів без рішення суду наступом на свободу слова.

«Політична належність українських власників зареєстрованих в Україні ЗМІ — не злочин... Ми засуджуємо фізичні атаки на журналістів в Україні, боремося із системною безкарністю та проти поділу журналістів на "правильних" і "неправильних"», — зазначив очільник спілки.

Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков під час засідання РНБО утримався від голосування за санкції. Своє рішення він пояснює тим, що санкції «необхідно вводити щодо тих, кого не можна покарати тут [в Україні]: це іноземні держави, іноземні суб'єкти господарювання поза можливостями українських правоохоронців».

За словами політика, ті, хто фінансує тероризм, мають нести відповідальність, відповідно до законів: має бути подання до генпрокурора, підозра, а суд має ухвалити рішення, чи було чи ні фінансування тероризму.

Народний депутат від ОПЗЖ та очільник парламентського комітету зі свободи слова Нестор Шуфрич також не згодний із санкціями. Він вважає, що обмеження «викликають обурення і демонструють страх влади перед українцями».

Інший депутат від ОПЗЖ Вадим Рабінович під час засідання парламенту заявив, що фракція ініціює імпічмент Володимиру Зеленському через блокування телеканалів.

Водночас член та секретар НСЖУ Валерій Макеєв нам у коментарі назвав ситуацію «дуже неординарною», яка не має однозначної відповіді: адже, з одного боку, РНБО повинна захищати державу, а з іншого — має бути свобода слова і демократія. Водночас він наголосив, що немає однозначної відповіді, чи є блокування порушенням свободи слова, оскільки потрібно враховувати політичні вимоги, які існують у державі.

«Чи стала Україна менш демократичною від цього? Як людина я так не думаю, як секретар НСЖУ — є певні ознаки порушення, подвійного трактування демократичності цього рішення», — сказав член НСЖУ.

Крім того, на питання, чи може рішення РНБО потенційно загрожувати іншим журналістам, Макеєв каже, що таке можливо. За його словами, якщо не буде публічно оголошено «залізної аргументації» рішення, то проблема блокування може стосуватися й інших телеканалів, які, наприклад, можуть бути в опозиції до влади тощо.