«Брудні ігри» в Одесі: чому художника Ройтбурда не обрали директором музею

Одеський художній музей став центром скандалу, який хвилею накрив усіх культурних діячів міста. У грудні переможцем конкурсу на посаду директора музею став художник Олександр Ройтбурд. Таке рішення викликало в однієї частини суспільства схвалення, в іншої — різке заперечення. 14 березня обласна рада відмовилася затвердити Ройтбурда на посаді.

В Одеському художньому музеї зберігаються роботи Василя Кандинського, Іллі Рєпіна, Зінаїди Серебрякової й багатьох інших художників. Водночас будівля перебуває в аварійному стані — після кожного дощу протікає дах. Поруч з полотнами на підлозі розставляють відра, куди стікає зі стелі вода.

6 грудня відбувся конкурс на посаду директора установи. Переміг художник Олександр Ройтбурд. Серед першочергових дій на посаді — зробити музей відкритішим для відвідувачів, переосмислити концепцію експозиції та відремонтувати будівлю. З приходом нового директора пов'язували майбутнє оновлення діяльності установи.

Згідно з процедурою, впродовж двох місяців переможця конкурсу має затвердити обласна рада. Однак за цей час рада не ставила на голосування питання підтримки переможця конкурсу.

Основна претензія — художник, який зображає статеві органи, представляючи мистецтво, що не несе прекрасного, не може бути директором музею

На початку березня українські культурні діячі, інтелектуали, письменники, театрали й міністр культури підписали лист-звернення до голови Одеської обласної адміністрації із закликом «призначити Олександра Ройтбурда директором музею та сприяти його роботі на цій посаді», позаяк рада так і не розглянула це питання.

Українські музейники також писали лист, але до міністра культури Ніщука й голови Одеської облради. Вони також закликали пришвидшити затвердження Ройтбурда на посаді.

Персональна виставка художника Олександра Ройтбурда «Обережно, пофарбовано!» в Києві, 27 квітня 2016 року Фото: Олександр Синиця/УНІАН

Брудні експертизи та межі мистецтва

Утім, проти кандидатури Ройтбурда виступила низка місцевих художників і містян. Основна претензія — художник, який зображає статеві органи, представляючи мистецтво, що не несе прекрасного, не може бути директором музею. Перевершив усіх мистецтвознавець Островський, який звинуватив Ройтбурда в тому, що одна з його картин намальована з використанням екскрементів.

«Музей — це храм муз. Ми розуміємо, що запах посилюється біля картин Ройтбурда», розповідає мистецтвознавець. За його словами, це відбулося під час підготовки до виставки сучасного мистецтва в Одесі кілька років тому. Згодом у соціальних мережах почали поширювати результати експертизи картин, згідно з якою у фарбі знайдені органічні рештки. Експертизу проводила дружина пана Островського.

Художник такі звинувачення відкидає. «Це все замовлення», — прокоментував Ройтбурд. За його словами, бланки підроблені.

«Експертизу проводили три роки тому, але такий формат бланків затвердили тільки два роки тому. Крім того, на поширених результатах експертизи немає печатки інституції», — каже художник. — Це вигідно «Оппоблоку» та місцевій Спілці художників. Перші не можуть пробачити мені проукраїнську позицію, інші — прийняти те, що рішення ухвалюються без їхньої участі».

Заразом використання фізіологічних речовин не є новинкою в сучасному мистецтві. У 60-х роках віденські акціоністи, наприклад, Герман Нітч використовував кров і туші тварин, Йозеф Бойс проводив перформанси, послуговуючись тваринним жиром, а перформер Ян Марусич користується синім пігментом, від якого рідини його тіла отримують синіє забарвлення.

Учасники мітингу біля будівлі Одеської обласної ради на чолі зі старшим науковим співробітником Музею західного і східного мистецтва Володимиром Островським проти призначення художника Олександра Ройтбурда директором Одеського художнього музею, Одеса, 14 березня 2018 року. Раніше Островський звинуватив Ройтбурда в тому, що одна з його картин намальована з використанням екскрементівФото: Олександр Гіманов/УНІАН

Голосування та юридичні колізії

Голосування за кандидатуру Ройтбурда в Обласній раді мали провести 7 березня, однак розгляд перенесли на 14-те. За словами художника, перед засіданням усім депутатам роздали нібито висновки експертизи, а під стінами ради провели акцію проти його призначення.

Після конкурсу кількість вилитого на нього бруду не має нічого спільного з адекватністю. Водночас ніхто не обговорював його програму. Але це менеджер зі світовим іменем

З 81 присутнього депутата «за» проголосували 28, «проти» — 22, не голосували 34 депутата. Ройтбурда не підтримали на посаді.

Відтак можна очікувати кілька фіналів. Голова Обласної адміністрації підпише контракт з переможцем конкурсу Ройтбурдом без підтримки обласної ради. Він уже прокоментував голосування і всю ситуацію навколо:

«Після конкурсу кількість вилитого на нього бруду не має нічого спільного з адекватністю. Водночас ніхто не обговорював його програму. Але це менеджер зі світовим іменем».

Інший варіант — проведення повторного конкурсу.

Поки вирішується доля посади директора, дах музею може не витримати і проблем стане набагато більше.