Чому ми не можемо позбутися негативних думок у своїй голові? Схоже, відповідь уже є (вона доволі проста)

Спроба притлумити негативні думки в голові не допомагає від них позбутися. Це не новина: дослідники показували це й раніше. Втім нині вчені з Університету Нового Південного Уельсу в Австралії стверджують, що змогли зрозуміти, чому так.

Результати їхнього дослідження викладені у науковому виданні Journal of Cognitive Neuroscience.

Уміння контролювати власні думки є однією з головних запорук нашого психічного здоров’я, а неспроможність це робити є джерелом низки психічних розладів. І все ж, як показують дослідження, спроба притлумити небажані думки просто не працює.

«Попри загальне розуміння важливості механізму контролю над думками, про долю нейронного представлення притлумлених думок відомо мало», — пишуть Роджер Кьоніґ-Роберт і Джоель Пірсон із Університету Нового Південного Уельсу в Австралії.

Іншими словами, вони вирішили встановити, що відбувається з нашим мозком, коли ми намагаємося заблокувати негативні думки. Для цього вони дослідили мозкову активність 15 добровольців за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії (фМРТ) — вона виявляє зміни в кровообігу головного мозку й часто використовується в дослідженнях такого штибу.

Учасників експерименту просили візуалізувати в голові якийсь овоч чи фрукт, а потім не думати про нього протягом 12 секунд. Вісім учасників повідомили, що їм це вдалося, втім фМРТ показувала, що частина їхнього мозку все ще була активною. За допомогою алгоритму дослідникам вдалося встановити, що думка про овоч чи фрукт усе ще зберігалася в голові людей — хоча вони самі не були цього свідомі.

Як показала фМРТ, під час довільного міркування про овоч чи фрукт у волонтерів активувалася ліва півкуля мозку, а під час спроби притлумити таку думку — права. В експерименті наявність думок про овоч / фрукт підтвердила активність латеральної потиличної кори головного мозку, яка відповідає за розпізнавання об’єктів.

«Ці результати показують, що зміст притлумлених думок існує за межами нашого усвідомлення і, схоже, без знання цього людиною. Це є переконливою причиною того, чому притлумлення думок не є дієвим», — стверджують Кьоніґ-Роберт і Пірсон.

Автори дослідження, втім, визнають, що воно має свої обмеження. Так, їх цікавило саме цілеспрямоване притлумлення думок, а не, приміром, їхнє заміщення іншими. Попередні дослідження вже показували, що ця стратегія є більш дієвою, якщо ви хочете позбутися небажаних міркувань у своїй голові.