Чому вдарив Bayraktar? Як на Донбасі починається нетипове загострення

26 жовтня 2021 року відбулася знакова подія – українські військові вперше застосували в бою турецький безпілотник Bayraktar. Бойовий дрон вилетів і завдав удар по батареї гаубиць Д-30 озброєних формувань самопроголошеної «ДНР» біля районного центру Тельманове (з 2016-го — Бойківське) — це глибоко в тилу позицій невизнаної «республіки», за 11 кілометрів від лінії зіткнення. Наші партнери зі «Спектра» пояснюють, чому ця операція ЗСУ може свідчити про новий етап війни на Донбасі.
Вироблений у Туреччині й випробуваний у боях у Сирії та Нагірному Карабаху Bayraktar непомітно піднявся над територією «ДНР» і вразив керованим боєприпасом гармату в зоні дії всіх штатних сил ППО російського виробництва місцевого 1-го армійського корпусу, а потім благополучно повернувся, про що Генеральний штаб ЗСУ звітував відповідним відео.
У своєму звіті українські військові коротко зазначили, натякнувши на свою технічну перевагу: «Безпілотний літальний апарат не перетинав лінію зіткнення та вразив гармату разом із розрахунком керованої бомби».
Як випливає із заяви Генштабу України, удар безпілотника був у відповідь на артилерійський обстріл села Гранітне та розташованих поруч позицій 93-ї окремої механізованої бригади ЗСУ, який стався близько 14:25 того ж дня. За словами українських військових, вогонь вели цією самою батареєю гаубиць Д-30 збройних формувань самопроголошеної «ДНР».
«Влада ДНР» традиційно не підтверджує ні свого артилерійського обстрілу Гранітного, ні втрат від удару українського безпілотника. Лише «глава» так званого МЗС «ДНР» Наталія Ніконорова заявила, що влада самопроголошеної республіки перевіряє інформацію про застосування ЗСУ безпілотника.
Операція ЗСУ в «сірій зоні»
Гранітне – одне з унікальних місць на лінії зіткнення. 2014-го лінія фронту у степу у багатьох місцях тут встановилася за течією річки Кальміус, яка поділяє село на нерівні частини: за річкою та українським блок-постом залишилося кілька будинків. Автомобільний міст на дорозі з Волновахи до Тельманового було підірвано вже давно, але пішохідний залишився, і через нього і блок-пост люди з того боку щодня ходять до магазинів, лікарень чи до школи.
Фронт Кальміусом проходить умовний — річка маленька, і сили самопроголошеної «ДНР» у цих місцях зміцнилися ближче до міста Тельманове. І вже на дорозі до нього українські військові виставили передовий блок-пост. І ось між блок-постами ЗСУ та «ДНР», на фактично нічийній смузі, як тут кажуть у «сірій» зоні, стоїть ще одне невелике село — Старомар'ївка.
Людей із паспортами та пропискою у Старомар'ївці пропускали на місцевих блок-постах в обидві сторони — як у Гранітному, так і Тельмановому. Тобто для них не існувало черг та складнощів із перетином лінії зіткнення на офіційних КПВВ. Понад те, люди похилого віку практично всі оформили собі паспорти «ДНР» і почали отримувати в Тельмановому «допомогу від Росії» — пенсію в рублях, — а на пошті в Гранітному свою рідну українську пенсію в гривнях.
Ще місцеві з пропискою в Старомар'ївці могли теоретично працювати таксистами — возити людей із Тельманового до річки і назад — їх небагато, всі військові зазвичай знали в обличчя і завжди лояльно ставилися.
«Все почалося з того, що "старомар'ївських" перестали пускати до Тельманового; їх відрізали аж до того, що людей, які жили у Старомар'ївці, а працювали у Тельмановому, одного дня просто не пустили додому!» — розповідає співрозмовник «Спектра», занурений у місцеві проблеми.
«25 жовтня до Старомар'ївки зайшли бійці української 93-ї бригади та голова ОТГ села Гранітне Володимир Веселкін із представниками сільради — було тихо та спокійно, — розповідає «Спектру» джерело, близьке до місцевої адміністрації. — Вони говорили з місцевими жителями про те, що оскільки з того боку закрили дорогу, то тепер буде все як раніше, що відновлять автомобільний міст, щоб у Гранітне — не лише пішки й на скутері. Ясна річ, там були й незадоволені, переважно серед пенсіонерів із паспортами “ДНР”, але загалом усі поставилися з розумінням».
Іншими словами, українські військовослужбовці фактично взяли під свій контроль Старомар'ївку, розташовану в «сірій зоні», і закріпили свій контроль за селом Гранітне.
25 жовтня, як кажуть «Спектру» місцеві, все було відносно спокійно — були невеликі перестрілки на місці, де на нових позиціях окопувалися бійці 93-ї бригади, а після опівночі почала працювати артилерія. Гармати «ДНР» били за позиціями українських військових, а діставалося і мирним у Гранітному. Старомар'ївка розташована у складці місцевості — снаряди завжди її перелітали.
Згідно з повідомленням Генерального штабу ЗСУ, після 14:00 снарядами накрило позиції армійських, було поранено двоє та загинув один боєць. Сьогодні вже відомо, що під Старомар'ївкою загинув майстер-сержант Георгій Халіков — в Україні все завжди зрозуміло та відкрито, після повідомлення родині про загибель рідної людини інформація про імена загиблих з'являється в місцевих мережах.
Майстер-сержант Георгій Халіков, більш відомий на прізвисько Дядько Жора, був із Полтавщини, воював із 2014 року, часто потрапляв до об'єктивів камер журналістів. У нього залишилося троє дітей.
Після загибелі Дядька Жори й полетів Bayraktar, і, можливо, та сама батарея припинила стріляти. Але стріляють інші, з обох боків. З підконтрольного «ДНР» Тельманового кореспондентові «Спектра» в середу, 27 жовтня, ненадовго телефонували родичі — слухають вибухи на околиці з підвалу, вчора в підвал вдень спускався з дітьми місцевий дитячий садок.
Треба сказати, що оголошене «велике перемир'я» на Донеччині не діє вже давно. На «стрілкотню», як місцеві називають перестрілки у місцевих окопах із використанням легкої та важкої піхотної зброї, ніхто з цивільних уже давно не звертав увагу. Але останнім часом почастішало застосування 122 мм гаубиць Д-30 або 120 мм мінометів — це завжди рішення вищих штабів, високотехнологічне змагання засобів контрбатарейної боротьби, артилерійських радарів із глибоким плануванням і блискавичними ударами у відповідь. Наприклад, 28 серпня після удару по околицях Авдіївки, коли було поранено 8 бійців ЗСУ, весь артилерійський бій з українською відповіддю вклався у 15 хвилин. Це вже очевидне свідчення ескалації, що наростає.
На Донбасі розпочинається зовсім нетипове велике загострення
«Історичне» застосування розвідувально-ударного комплексу Bayraktar на якийсь час перекрило сам конфлікт. Тим часом на Донбасі відбувається черговий злам реальності, що існувала доти.
Стратегічно навколо війни на Донбасі зараз склалася непроглядна безвихідь, про що без ніяковості заявив нещодавно президент Росії Володимир Путін. Кремль місцями перейшов у своїй риториці на образи сусідів, якими була насичена стаття експрезидента Росії, а зараз заступника голови Ради безпеки РФ Дмитра Медведєва.
Цей глухий кут чудово усвідомлюють і в Офісі президента України. Зрушень немає у питанні обміну полоненими й утримуваними особами — це найпростіший варіант продемонструвати добру волю, без особливих поступок. Але в гуманітарній підгрупі Мінської переговорної групи немає жодного поступу, переговори блокуються.
На фронті це виражалося у виданні у вересні 2020 року знаменитого наказу № 330 міністра оборони Андрія Тарана, в якому вводилися штрафи для командирів ЗСУ «за невиправдані втрати» та адміністративну відповідальність за відкриття вогню у відповідь. Наказ встановлював заднім числом, з 27 липня 2020 року, спеціальні премії для українських офіцерів, які, наприклад, швидко скорочувалися в разі «відкриття вогню (навіть у відповідь)».
Наближаються зміни?
І ось на цьому тлі політичного глухого кута і нездатності продемонструвати навіть позірні спроби врегулювати конфлікт за наростаючого недотримання Припинення вогню підрозділ ВСУ не тільки висувається вперед і бере під контроль населені пункти в «сірій зоні», але й не соромлячись, рішуче застосовує турецький безпілотник для удару по батареї противника після того, як зазнав обстрілу на нових зайнятих ним позиціях. Як таке можливо?
Наразі, як повідомляють джерела «Спектра», наближені до Офісу президента України, на відставку міністра оборони Андрія Тарана чекають вже найближчого тижня. А 27 липня 2021 року головнокомандувачем ЗСУ був призначений авторитет в армії, серед волонтерів і патріотів бойовий генерал Валерій Залужний.
Полковник Залужний воював у 2014 році, від липня, і звання генерал-майора отримав у серпні 2017-го серед 35 найкращих бойових офіцерів, які виявили себе на Сході. Зараз він генерал-лейтенант і розпочав свою роботу з просування на командні пости бойових офіцерів, скасування у військах, що воюють, зайвих форм звітності та регулярних закритих зустрічей із військовими волонтерами та блогерами для прояснення того, що відбувається в армії.
І от тепер Валерій Залужний дав команду на бойове застосування дрону Bayraktar, а частини ЗСУ вперше з часів Петра Порошенка почали працювати в сірих зонах і брати там під свій контроль населені пункти. І це схоже на свідомий крок до зміни стратегії.
Автор: Дмитро Дурнєв, Spektr.Press. hromadske публікує матеріал за підтримки «Медиасети»