Цьогоріч експорт агропродукції з України впав на 7% проти минулого року
За даними Державної митної служби, цьогоріч за 11 місяців Україна продала на зовнішніх ринках агропродукції на понад 19,637 млрд доларів США. Це на 7 % менше, ніж за такий же період торік.
Про це повідомила пресслужба Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки».
Там зазначили, що агропродукція зберігає панівні позиції в загальному експорті України. Зараз її частка становить 60%.
Основою аграрного експорту України традиційно виступають зернові та олійні культури, олія, залишки харчової промисловості, м’ясо і субпродукти, на які припадає 87% його вартості.
Крім того, цьогоріч імпорт продовольства за 11 місяців сягнув понад 6,2 млрд доларів. Ці показники на 16% вищі, ніж торішні. Найбільші витрати здійснюються на закупівлю за кордоном риби та морепродуктів, плодово-ягідної продукції, алкогольних і безалкогольних напоїв.
Також цього року для українських експортерів додались нові виклики: заборони та обмеження на ввезення окремих видів продукції з України, які досі тривають з боку Польщі, Угорщини та Словаччини.
До того ж від початку листопада здійснюється блокування руху вантажівок на польсько-українському кордоні через найбільші пункти пропуску, що унеможливило експорт і транзит.
А після припинення «зернової угоди» Україна власними силами забезпечує функціонування тимчасового морського коридору, спроможності якого занадто малі й не відповідають реальним потребам.
Як прогнозують науковці Інституту аграрної економіки, у 2023 році вітчизняний агропродовольчий експорт очікується на рівні показників минулого року.
«Проте якщо нинішня ситуація не покращиться, у 2024 році навіть зберегти наявні його обсяги стане об’єктивно складніше», — йдеться у повідомленні.