ЦВК каже, що місцеві вибори на Донбасі неможливо провести. Через бойовиків «не можна гарантувати 100%-ву безпеку»
Перші місцеві вибори у 18 територіальних громадах Донецької та Луганської областей, заплановані на 31 жовтня 2021 року, не можуть відбутися через відсутність належного рівня безпеки.
Про це в п’ятницю, 20 серпня, заявила Центральна виборча комісія.
ЦВК звернулася до військово-цивільних адміністрацій Донеччини й Луганщини з проханням оцінити можливість проведення місцевих виборів. Вони мають стати першими для цих територіальних громад.
Ідеться про 10 сільських, селищних, міських територіальних громад Бахмутського, Волноваського, Маріупольського та Покровського районів Донецької області й 8 — Сєвєродонецького і Щастинського районів Луганської області.
Обидві адміністрації заявили, що бойовики попри домовлений режим тиші продовжують обстріли по всій лінії розмежування і вдаються до провокацій, «що не може гарантувати 100%-ву безпеку для мешканців під час проведення виборів».
ВЦА наголосили, що спостерігачі Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ фіксують поблизу лінії розмежування на Донбасі важке озброєння бойовиків, заборонене Мінськими домовленостями. А ще вони прицільно обстрілюють населені пункти.
Ситуація на Донбасі
З 27 липня 2020 року на Донбасі запрацювало нове перемир'я. Протягом перших місяців там справді суттєво зменшилася кількість обстрілів, проте зараз спостерігається нове загострення.
Як нам 22 липня повідомили в ЗСУ, протягом режиму «тиші» внаслідок обстрілів бойовиків загинули 45 військовослужбовців. Після того стало відомо про смерть ще щонайменше 6 військових. Ще приблизно 150 українських військовослужбовців зазнали поранень.
До цієї статистики не входять випадки, коли солдати підриваються на вибухівці. За даними Міноборони, станом на 2019 рік на підконтрольній Україні території Донбасу було заміновано приблизно 700 тисяч гектарів.
З огляду на це Центральна виборча комісія заявила про неможливість проведення перших місцевих виборів у 18 територіальних громадах Донецької та Луганської області через відсутність належної безпеки. Такого ж висновку орган дійшов у березні 2021 року та серпні 2020 року.
Водночас ЦВК наголошує, що за організацію виборів відповідальна саме вона. У червні відомство звернулося до Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудуванняпрофільного комітету Верховної Ради з проханням урегулювати питання неможливості проведення місцевих виборів на окремих територіях.
«У разі отримання позитивних висновків від компетентних органів, зокрема щодо безпекової ситуації, ЦВК невідкладно буде вживати всіх необхідних заходів для призначення та подальшої організації підготовки і проведення виборів», — додають там.